Çinli turistler ABD’de kendi mobil ödeme çözümlerini kullanacak

Alipay ve WeChat dolaylı yoldan ABD pazarında. Hedef 2020’de ABD’yi ziyaret etmesi beklenen 5 milyon turiste kendi mobil ödeme çözümünü kullandırmak.

Hem Alipay hem de WeChat, mobil ödeme platformları arasında dünyanın önde gelen firmaları arasında yerini aldı. ABD merkezli Apple Pay ve Android Pay, Çin’deki etkilerini artırmak için çalışırken tersi istikamette bir atak da geldi.

cin-mobil-odemeABD’de entegre mobil ödeme ve pazarlama platformu hizmeti veren Citron, desteklediği mobil ödeme platformları arasına Alipay ve WeChat’i eklediğini duyurdu. Çinli turistlerin en çok ziyaret ettiği ülkelerden biri olan ABD’de oluşan pazarı değerlendirmek isteyen Citron’un yaptığı anlaşmanın başta turistler olmak üzere ülkeye gelen milyonlarca Çinli’nin ülkelerinde kullandığı Alipay ve WeChat’i Kuzey Amerika’da da kullanmalarını sağlayacak. Bu iki platform, Citcon üzerinden 50 binden fazla noktada kullanılabilecek.

Yapılan araştırmalara göre Çin, yüzde 13’ün üzerinde bir payla dünya turizminde en fazla turist sayısına sahip ülke konumunda. 2020 yılında ABD’yi ziyaret etmesi beklene Çinli turist sayısı ise 5 milyon olarak öngörülüyor. Ancak konu turist sayısıyla sınırlı değil, Çinli turistler aynı zamanda kişi başına en fazla harcama yapanlar listesinde de liderliği elinde bulunduruyor.