Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Amazon banka mı satın alıyor?

Amazon e-ticaretin yanına bulut bilişim çözümleri sunmaya başlayınca daha da büyüdü. Şimdiyse şirketin bir bankayı satın almayı planladığı söylentisi gündemde.

İnternetin henüz yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde kitap satışıyla e-ticarete yelken açan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, o dönem “internetten kitap mı satılırmış” eleştirilerini bolca duymuştu. Bu eleştirilere kulak asmayan Bezos, bugün kitap dahil hemen her şeyin satıldığı, dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden birinin sahibi konumunda.

capital-one-amazon-echoİlerleyen yıllarda bulut bilişimin belirli sektörler dışında müşterisi olmadığı bir dönemde Amazon Web Services (AWS) adıyla bir bulut platformu kuran Bezos, önceki kadar olmasa da yine eleştirilere hedef olmuştu. Geldiğimiz noktada ise AWS tüm dünyadan şirketlere bulut ortamında çözüm sunan dev bir şirkete dönüştü.

Bezos’un, son 15 – 20 yılın en vizyoner kişilerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Son çıkan söylentiler ise Amazon’un, ABD’deki Capital One isimli bankayı satın almayı planladığı yönünde. Banking Tech’te çıkan bir habere göre 800’den fazla şubesi, 2 bin kadar ATM’si ve Capital One Cafe adıyla kafe görünümlü banka şubelerine ya da farklı bir tanımla banka işlemlerinin yapıldığı kafelere sahip olan Capital One, aynı zamanda AWS’nin de en büyük müşterisi.

Banking Tech editörleri, bu söylentiyi doğrulamak için hem Amazon hem de Capital One yöneticilerine sorular yönelttiklerini, ancak bir yanıt gelmediğini belirtmiş. Bunun üzerine Santander US bankasının dijital bankacılıktan sorumlu eski yöneticisi olan Neil O’Brien’ın görüşlerini almışlar.

O’brien, kartlı ödemelerin Amazon için işleyebileceği değerli veriler anlamına geldiğini ifade ederken, Capital One’ın tam teşekküllü bir banka olduğuna dikkat çekiyor. ABD’de banka satın alan teknoloji şirketi konulu haberlere daha önce Google, Apple ve Facebook’un da adının karıştığını belirten O’brien, bankacılıktaki düşük marjlar sebebiyle bu alımların gerçekleşmediğini söylüyor. Bununla birlikte sektördeki yeni düzenlemelerin bu tip bir alımı daha cazip bir hale getirdiğinin altını çizen O’brien, Amazon gibi e-ticaret şirketlerinin banka satın alarak yalnızca yeni bir veri havuzuna sahip olmayacağını, zaten birikmiş olan yüksek miktardaki mevduatı yönetme yeteneği elde edeceğine de vurgu yapıyor.

Jeff Bezos’un aklından geçenleri elbette bilmek mümkün değil. Ancak ileriye yönelik olarak Blue Origin gibi bir şirketle uzay turizmini hedefleyip, yıllar öncesinden çalışmalara başlayan bir zihnin, bankayı yalnızca bir banka olarak değerlendirmeyeceğini umabiliriz.