Çocuklar için mobil ödeme platformu geliyor

Akıllı telefon sahibi çocukların mobil uygulamalar üzerinden yüklü miktarda alım yapması, onlara özel bir mobil ödeme platformunun doğmasını sağlıyor.

Bankaların çocuklara bankacılığı ve tasarrufu öğretmek için sunduğu kumbaralar zamanla birer sanal kumbaraya dönüştü. İsmini de buradan alan Virtual Piggy isimli bir girişim, şu sıralar çocukların kullanımına özel bir mobil ödeme platformunu hayata geçirmek için çalışıyor.

little kid holding a piggy bank

Finextra’nın haberine göre şirket, 17 yaş altındaki çocuklara sunulacak olan bu servisin beta testlerine başlamış durumda. Yasal olarak bankacılık ve ödeme işlemlerinde ebeveynlerinin izinlerine tabi olan çocuklar, kurulan yeni mobil ödeme platformunda da aynı durumda. Ancak geliştirilen sistem ile çocuklara tercih hakkı da sağlanmış olacak.

Virtual Piggy’nin CEO’su John Coyne, platform için Univest Bank ve Trust Company ile birlikte çalıştıklarını açıklıyor. Platform, ABD’deki 80 milyondan fazla çocuğun dijital ekonomi ile tanışmasını sağlarken, aynı zamanda finansal okuryazarlık seviyelerini de geliştirmeyi amaçlıyor.

Beta testler için Kaliforniya’da yaşayan 8 – 14 yaş aralığındaki çocuklar seçilmiş. Platformu kullanan çocuklardan alınacak geribildirimlerle platformun son haline getirilmesi planlanıyor.

Görsel: Freepik