Otomobil şirketlerinin gözü mobil ödemede

Mercedes'in fütüristik aracı yakın gelecekte cüzdanınızın yerine geçebilir.

Son dönemde otomotiv sektöründeki şirketlerin yaptığı satın almalara bakıldığında iki önemli konu karşımıza çıkıyor: Araç paylaşım sistemleri ve mobil ödeme.

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan bir tablo, gelişmiş bir otomobil için yaklaşık 100 milyon satır kod yazıldığını ortaya koydu. Bu, bildiğimiz tüm işletim sistemlerinden daha fazla bir değeri temsil ediyor. Aynı zamanda İsviçre’deki CERN laboratuvarında evrenin sırlarını araştıran Büyük Hadron Çarpıştırıcısı için yazılan kodun da neredeyse iki katı!

Otomotiv sektöründeki bu dijital dönüşüm, aynı zamanda yenilikçi iş modellerini de beraberinde getiriyor. Otonom sürüş ile kendi kendine giden araçları artık yollarda test amaçlı da olsa görebiliyoruz. Yakın gelecekte ise yabancı bir ülkede bindiğimiz aracın camlarının etraftaki tabelaları otomatik olarak çevirdiğine de şahit olacağız. Çin ya da Rusya gibi farklı alfabeleri kullanan bir ülkeye yaptığınız ziyaretin bu gelişmiş yazılımlarla kolaylaştığını göreceğiz.

Takvim yapraklarını tekrar bugüne çevirdiğimizde ise yeni bir trend karşımıza çıkıyor: Otomotiv sektöründeki şirketlerin, otomobilleri birer ödeme aracına çevirme yaklaşımı. Örneğin birkaç hafta önce Mercedes’in üreticisi Daimler’e bağlı Daimler Financial Services’in, Lüksemburg merkezli PayCash Europe’u satın alması duyuruldu. Şirketin sunduğu mobil ödeme çözümleri bundan böyle Mercedes Pay markası altında sunulacak.

Mercedes'in fütüristik aracı yakın gelecekte cüzdanınızın yerine geçebilir.
Mercedes’in fütüristik aracı yakın gelecekte cüzdanınızın yerine geçebilir.

Yine geçen ay Volkswagen grubu Kanada merkezli, mobil uygulama ile otopark ücretini ödeyebilme hizmeti sunan PayByPhone’u bünyesine katmıştı. 2000 yılında kurulan şirket için 300 milyon dolarlık bir ödeme yapıldığı açıklandı. Ford’un da Amazon ile doğrudan mobil ödemeyi hedeflemese de gelişmiş bir teknolojik işbirliği uzun süredir sektörün gündemindeki yerini koruyor.

Diğer markalar da boş durmuyor elbette. Honda ve Visa şu sıralar yakıt alımı ve otopark ödemelerinde, ödemeyi aracınızın yapacağı bir sistemin test çalışmalarını yürütmekle meşgul. Finans sektörünün global oyuncularından Mastercard ise Aralık ayında araç içi ödeme yöntemlerini geliştirmek için, General Motors ve IMB ortaklığıyla kurulan Onstar Go ile işbirliğine gittiğini duyurmuştu.

Tüm bu bilgiler ışığında ortaya çıkan tabloya baktığımızda, otomobillerin alıştığımız tipte klasik bir ulaşım aracı olmanın ötesine geçtiğini görüyoruz. Otonom sürüşle ilgili teknolojik altyapı hazır olsa da yasal prosedürlerin tamamlanması bekleniyor. Bu araçların ve izinlerin dünya genelinde yaklaşmasıyla otomobiller ulaşımı sağlamanın çok daha ötesine geçmiş olacak. Hem otomobil hem de süpermarket arabası kavramlarını değiştirmenin zamanı gelmiş olabilir.