Güneş gözlüğüyle ödeme yapma dönemi başlıyor

Mobil ödemede, ödeme için kullanılan ürünlerin bir sınırı yok gibi görünüyor. Cep telefonlarımız bu doğal sürece liderlik ederken yeni bir aksesuar bu listeye eklendi: Güneş gözlüğünüz.

İlk uygulaması Avustralya’daki St. Jerome Laneway Festivali’nde ortaya çıkan güneş WaveShadesgözlüğüyle ödeme yapma sistemi, halen devam eden festivalin tanınırlığına büyük katkı yapacağa benziyor. Visa ve Inamo’nun ortak geliştirdiği WaveShades adı verilen güneş gözlükleri ile festival süresince ödeme yapmak mümkün.

Sistem, gözlüğün saplarına yerleştirilen çiplerin, festival alanındaki kasalara yakınlaştırılarak temassız ödeme yapmasını içeriyor. Gözlüğü geliştirenler, çipleri yağmurdan korumak için su geçirmez bir korumayla kaplamış. Aynı şekilde, dokunma ya da çarpma sırasında kolayca yerinde çıkmaması için de gerekli önlemler alınmış. Tek yapmanız gereken festival girişinde size verilen gözlüğü kaybetmemek!

26 Ocak – 5 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen festival, aynı zamanda bu teknoloji için bir test alanı olma niteliği de taşıyor. Çünkü üretilen gözlükler prototip seviyesinde ve festival sonrasında gidip mağazadan alma şansınız şimdilik bulunmuyor.