Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

CES'in gizli yıldızı ödeme teknolojileri

lg-buzdolabi

Las Vegas’taki dünyaca ünlü elektronik fuarı CES, bu yıl yine tüm dünyanın ilgisini üzerine çekti. 5-8 Ocak tarihleri arasında düzenlenen bu büyük tüketici elektroniği şovunda, asıl yıldızın ise mobil ödeme teknolojileri olduğu ortaya çıktı.

Yapay zekanın ve mobil teknolojilerin öne çıktığı fuarda, kullanıcıların günlük yaşamlarını sürdürürken, ödemelerini de mobil ve güvenli şekilde yapmalarını sağlayacak teknolojilerin ne kadar önemli olduğunun altı çizildi.

Amazon’un yapay zeka servisi Alexa’nın minik Echo cihazlarının dışına çıktığını ve buzdolaplarından televizonlara ve hatta otomobillere kadar girdiğini gördüğümüz etkinlikte, sesli komutlarla alışveriş emri vermek için arka planda bu işleme uygun ödeme teknolojilerinin de donanımlara entegre edilmiş olduğunun farkına vardık.

Öyle ki, LG’nin tanıttığı Alexa yapay zekalı buzdolabı artık aynı zamanda dijital cüzdanınızı da kullanıyor ve bu cüzdanla semtteki süpermarketten sipariş veriyor.

CES 2017 sırasında, mobil ödeme teknolojilerinin, yapay zeka sayesinde şekillenecek yakın gelecek için kilit rol oynayacağı da anlaşılmış oldu.

Sipariş sesle, ödeme otomatik

Sesli komutla kişisel djital asistanına sipariş verecek olan veya yapay zekadan izlemek istediği filmi, dinlemek istediği müziği açmasını isteyen kullanıcının tüm bu ürün ve hizmetlerin karşılığını, tamamen dijital dünyada hazır bekleyen cüzdanından otomatik olarak ödeyecek olması, yapay zekanın aynı zamanda ödeme teknolojileri ile entegre çalışıyor olmasını da gerektirecek.

Üstelik hayatlarımızı asiste edecek dijital asistanların çok iyi birer muhasebe uzmanı ya da finansal danışman gibi çalışması da önemli olacak çünkü bize ürün ve hizmetlerimizi satın alacağımız kanalları seçip tavsiye ederken, maliyet ve fayda analizini de doğru yapabiliyor olması istenecek.

Dolayısıyla CES 2017’nin gizli yıldızının, hızlı yükselmekte olan mobil ödeme teknolojileri olduğunu görüyoruz. Ödeme teknolojilerinin bundan sonra teknolojinin baş gündem maddesi de olacağı anlaşılıyor.

Fuar sırasında düzenlenen Digital Money Forum da, bu önemin altını çizen bir etkinlik oldu. Çok sayıda fintech, blockchain, e-ticaret, mobil ödeme teknolojileri uzmanı ve kuruluşu bu forumdaki panellere katılarak teknolojinin durumu ve geleceği hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Diğer bir deyişle, mobil ödeme teknolojileri CES 2017’nin gizli yıldızı oldu.