Geleceğin temeli nakitsiz İsveç'te atılacak

shutterstock_200397245_sweden_technology_keyboardTemassız ödeme, sanal cüzdanlar gibi teknolojilerin gitgide yaygınlaşmasıyla artık tartışılmaya başlanan “nakitsiz bir yaşam”, ilk adımlarını İsveç’te atacak gibi gözüküyor. Diğer ülkelere nazaran İsveç’in bu konuda birkaç adım ilerde olduğunu gösteren veriler İsveç Ticaret Federasyonu tarafından paylaşıldı. Bu söz konusu verilere göre İsveç halkı alışverişlerinin yüzde seksenini kredi kartları ile yapıyor. The Riksbank ve İsveç Ulusal Bankası’na göre nakit kullanım oranı 2012 yılından 2020 yılına olan süre zarfında yüzde elli oranında bir düşüş yaşayacak. Fakat bu oranın tamamen sıfırlanması mümkün olacak mı?

İsveç neden ve nasıl nakitsiz bir toplum olacak?

Nedenini açıklamak ile başlarsak en basit sebep, ödeme teknolojilerinin artık gelişmiş olması ve bu yöntemlerin nakit kullanımına nazaran daha kolay ve hızlı olması bu sebeple de nakite ihtiyaç duyulmaması. Bu sürecin nasıl başladığı konusuna gelirsek, bunun en önemli etkenlerinden birisi İsveç’te yaygın olarak kullanılan Swish uygulaması. İsveç’in büyük bankalarıyla antlaşmaları olan bu uygulama ile tüketiciler, telefon numaralarını banka hesaplarına tanımlayarak hesaplar arasında para transferi yapabilmekteler. İsveç’li bir ekonomist ve araştırmacı olan Stockholm’s KTH Royal Institute of Technology‘den Niklas Arvidsson‘a göre bu sistem nakit kullanımına darbe indiren en büyük etmenlerden. Fakat tüketicilerin banka hesapları arasında çalışan bu sistem tüm ülke genelinde ticari kuruluşlar ile yapılabilecek mi? Bu noktada devreye bir başka ödeme uygulaması olan iZettle giriyor. Ülke içinde genel geçer ve yaygın bir kullanım ağına sahip bu uygulama tüm telefonları ve tabletleri birer ödeme noktasına çeviriyor. Tüketicilerin kartlarını kolayca tanıtabilmesini sağlayan bu uygulamanın her gün ortalama bin adet müşteri kaydı aldığı açıklandı.

Bu verilere göre nakitsiz İsveç sadece birkaç sene ötede

Evet, tüm bulgular nakitsiz bir geleceğin hiç de uzak olmadığını göstermekte. Elbette her ne kadar ödeme teknolojileri konusunda teşviklere gidilse de en nihayetinde nakit ve sanal arasındaki seçimi İsveç halkı yapıyor. Yüz yıllardır kullanılan nakit alışkanlığının bir anda değişmesi de elbette beklenmiyor. Fakat zaman ile bu alışkanlığın da değişeceğine inanan İsveç’li bankacılar fintech kulvarında ülkelerini lokomotif olarak görüyorlar.