R3 blockchain Singapur'da mükemmeliyet merkezi açıyor

r3-blockchain-singapur-mas-fintech-kopyaDağıtık dijital muhasebe defteri teknolojileri (DLT) konsorsiyumu R3, bankacılıkta blockchain teknolojileri geliştirmek üzere Singapur Mali Otoritesi ve merkez bankası (MAS) ile işbirliği yaparak mükemmeliyet merkezi açıyor.

Sektörün önde gelen girişimleri arasında sayılan blockchain konsorsiyumunda dünyanın en büyük finansal oyuncuları yer alıyor. 70’ten fazla üye arasında Asya’nın lider sigorta kuruluşlarından AIA Group ve Çin merkezli Ping An Finansal Hizmetler Grubu da var.

Konsorsiyum yöneticileri Singapur’un finans merkezi Lattice80’de mükemmeliyet merkezi açarak bölgeyle olan bağlarını güçlendirecek. Lattice80 MarvelStone yatırım kuruluşunun inşa ettiği dev bir fintech merkezi olarak tanınıyor.

R3 Blockchain Asya’da güç birliği yapıyor

Singapur’daki laboratuar hem DLT teknolojileri geliştiren şirketler, yenilikçiler ve sektör liderleri için buluşma yeri olacak hem de fintech teknolojileri geliştiren bir Ar-Ge merkezi olarak çalışacak.

R3 yerel şirketlere destek olarak bölgeyle işbirliği yapacak. Bu bağlamda konsorsiyum üyelerinin üst düzey yöneticileri ve teknoloji direktörlerinin bir kısmı dönem dönem laboratuarda çalışarak üniversiteden gelen araştırmacılarla birlikte sektör-üniversite işbirliğini geliştirecek.

Singapur merkez bankası MAS adanın Asya’nın fintech merkezi olması için kapsamlı bir teşvik programı başlatmış bulunuyor. MAS Fintech Direktörü Sopnendu Mohanty konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “MAS olarak R3 gibi büyük uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Böylece blockchain tabanlı yeni fintech teknolojileri geliştirmek için çok sayıda detaylı girişime hız kazandırmış olacağız.”