Bankacılıkta kişiselleştirilmiş sahtecilik önleme devri

sahtecilik-kisisellestirme-banka-mobil_odeme-biyometrikBankalar e-ticaretin yaygınlaşması ve online ödeme sayısının artmasıyla birlikte sahtecilik tespit yazılımlarını hızla yeni özellikler ekliyor. Davranış analizine dayanan yazılımlar müşterinin normal tüketim alışkanlıklarının dışına çıkan harcamalar tespit ettiği zaman kredi veya banka kartını otomatik olarak bloke ederek kullanıcıyı koruyor.

Öte yandan, her kullanıcının farklı tüketim ve online alışveriş alışkanlıkları oluyor. Çocuğuna kredi kartı emanet eden anne-babalar veya seyahate çıkan kullanıcılar gibi göreli istisnai durumlar, davranış analizinin herkes için her zaman geçerli olmadığını gösteriyor.

Kişiselleştirilmiş sahtecilik koruması

Bankalar bu zorluğu aşmak için tecrübeli uzmanlar tarafından geliştirilen davranış analizine ek olarak kişiselleştirilmiş tüketim alışkanlıkları şablonlarını da kullanmayı planlıyor.

Buna göre mevduat sahipleri bankanın sunduğu çoktan seçmeli bir anketi doldurarak kendi normal tüketim alışkanlığı şablonunu oluşturuyor. Kişiselleştirilmiş şablon mevcut analize eklenerek çok adımlı koruma sağlanıyor.

Örneğin birçok kullanıcı sabaha karşı 3’te yapılan alışverişlerin her zaman iki adımlı kimlik doğrulama gerektirmesini talep edebilir. Bu tür şablonların 3D Secure sistemine entegre edilmesi acil durum harcamalarının kolaylaştırılmasını ve sahtecilik riskinin azaltılmasını sağlıyor. Sahtecilik denetimine biyometrik kimlik doğrulama ve blockchain teknolojisinin eklenmesi ise güvenliği pratikte mümkün olan en üst seviyeye çıkarıyor.