Çin hükümetinin bitcoin ticaretini blokladığı iddia ediliyor

great-firewallİnternet yasaklarıyla sık sık anılan ülkelerden biri olan Çin, “Great Firewall of China” adıyla anılan bloklama sisteminde pek çok siteye erişimi ülke çapında engelliyor.

Yeni çıkan haberler, Çin’in ülkeden sermaye çıkışını frenlemek amacıyla Bitcoin ticaretine darbe vuracak engellemeler yapmaya başladığıyla ilgiliydi. Haberlerin ardından bitcoin ticareti yapan herkeste panik yaşandı. Gelişmeler üzerine sanal para biriminde fiyatlar sert düşüş yaşadı. Çıkan haberler öncesi 1 BTC 730 dolar civarındayken, Çin’in Bitcoin’leri engellemeye başlamasıyla 1 BTC 700 dolar bandının aşağısına geriledi.

Çin’deki bloklamalarla ilgili haberlere yer veren site, bitcoin’in bu yıl özellikle Hindistan, Venezuela ve Mısır gibi ülkelerde normalin dışında sayılabilecek kadar büyüdüğünü gözlemlediklerini aktarıyor. Son birkaç yılda Çin’deki bitcoin’e olan talep normal seyrinde gidiyor. Kısacası Çin’in endişesi bitcoin’in Çin’de hızlı büyümesi gibi bir sebepten kaynaklanmıyor. Ancak sanal para biriminin dünya genelinde artıyor olması da Çin’i erken önlem almaya itmiş olabilir.