Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

ABD'nin en büyük bankaları Money20/20 etkinliğinde Zelle'yi tanıttı

zelleABD’nin en büyük bankaları gücünü birleştirmeye hazırlanıyor. ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen Money20/20 etkinliğinde lansmanını gerçekleştiren ve resmi olarak tanıtılan Zelle, bir para transferi uygulaması olarak hizmet verece. Aylarca süren dedikoduların ardından ortaya çıkan Zelle; PayPal, Venmo ve Square Cash’e rakip olacak.

Aralarında Chase, Citi, Bank of America‘nın bulunduğu ABD’nin en büyük bankalarının bir araya gelmesiyle oluşan ödeme ağı Zelle sayesinde telefonlar aracılığıyla para gönderip alma işlemlerine yardımcı olabilecek.

Zelle her ne kadar ABD’li dev bankaların desteklediği bir girişim olsa da, Zelle için Early Warning adlı bağımsız bir şirket kurulmuş.

Önümüzdeki yıl hizmete giriyor

Zelle‘nin 2017 yılında hizmete girmesi bekleniyor. Bağımsız bir girişim olan Zelle, bankaların diğer bağımsız girişimlere karşı bir hamlesi olarak nitelendirilebilecek olsa da, Chase’in “Chase QuickPay” örneğinde olduğu gibi, Zelle ile işbirliği yapan bankaların da kendi uygulamaları bulunuyor. Zelle’nin piyasaya çıkmasının ardından, geleneksel bankaların bir ittifakını görecek miyiz, bunu sadece zaman gösterecek.