Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

mPOS şirketi SumUp yeni ürünü Air Register'ı tanıttı

 

mobil-odeme-sumupApple Pay ve Android Pay’in ödeme sistemleri içerisinde yaygınlaşması ile birlikte fintech girişimleri uygun donanım ve yazılım geliştirme konusunda her zamankinden daha çok çalışmaya başladı. Bu şirketlerin en son örneği olan SumUp, mobil cihazlarda kullanılan mPOS yazılımını donanım ile birleştirerek, tümleşik bir ödeme sistemi çözümünü müşterilerine Money20/20 konferansında tanıttı. Air Register adındaki ürün, şimdilik ABD için kullanıma açıldı.

SumUP CEO’su Daniel Klein, ürettikleri ödeme çözümü yanında ayrıca bir iPad mini ve termal fiş yazıcısı da eklediklerini açıkladı. Böylece çözüm ürünleri kutudan çıkar çıkmaz basit birkaç ayarlama yapılarak kullanıma hazır hale geliyorlar. Bu pakette en eğreti duran kısım ise termal fiş yazıcısı. Regülasyonlar izin verdiğinde fiş kesmek için de fiziksel bir cihaza ihtiyaç duyulmayacak. Teknolojinin her alanında olduğu gibi kasa işlemleri çözümlerinde de minyatürleşme ve konsolidasyon devreye girecek ve tüm çözüm bir tek cihaz üzerinden gerçekleştirilebilecek.

2011 yılında kurulan SumUp bu teknolojisini 3 yıl önce, Finovate Europe 2013 fuarında duyurmuştu. Geçtiğimiz Ağustos ayında Almanya dahilindeki küçük işletmelere ödeme çözümleri opsiyonu sunmak için Holvi ile işbirliği yapan SumUp, bahar aylarında da Payleven ile birleşmişti. SumUp şu anda 15 ülkede kullanılıyor ve yıllık 1 milyar Euro civarında para transferi gerçekleştiriyor. Eylül ayında SumUp, yıllık gelirinin 100 milyon dolara çıktığını ve karlılığa geçtiğini de açıklamıştı. Kar marjlarının çok düşük olmasına rağmen kart ödemelerinde küçük işletmeler ile iş yapmanın karlı olabileceğini göstermesi bakımından dünyada bir ilk olan SumUp, fintech ekosisteminin gelişimi açısından da dikkatle izlenmesi gereken adaylardan biri.