Mastercard İkonik Logosunu ve Marka Kimliğini Yeniledi

Değişen tüketici beklentileri karşısında kendini yenileyen Mastercard, dijital dönüşüm çerçevesinde ikonik logosunu ve marka kimliğini yeniledi. Mastercard’ın yeni logosu billboard reklamlarından, kredi kartlarına kadar tüm ürünlerde ve iletişim araçlarında kullanılacak. Mastercard yeni logo ile birlikte marka kimliğinde yapılan değişiklikleri de duyurdu.

Marka kimliğinin evrimini açıklayan Mastercard’ın Pazarlamadan Sorumlu Başkanı Raja Rajamannar, logoda yapılan bu değişikliğin amacının markayı modernleştirmek, internet kullanımı için daha uygun hale getirmek ve tüm temas noktalarında kullanımın sağladığı esnekliği vurgulamak olduğunu söyledi.

Rajamannar, Mastercard’ın logo değişimi ve marka değişikliği ile ilgili “Mevcut Mastercard logosu evrensel bir marka ve bu logoyu taşıyan 2.2 milyar adet kart mevcut. Dünya genelinde milyonlarca işyeri bu logoyu taşıyor. İşte bu nedenle bu markanın sahip olduğu değeri geleceğe taşımamız gerekiyor. Markamızın en çok bilinen öğelerini, yani, kesişen kırmızı ve sarı daireler ile Mastercard adını koruyarak yeni logomuzu oluşturduk” dedi.

Büyük ‘M’ ve ‘C’ yerine küçük ‘m’ ve ‘c’

mastercard-eski-logo-yeni-logoDünyanın hem teknoloji açısından hem de tüketici ve ödemeler açısından olsun hızla değiştiğine ve her şeyi bağlanabilen tüketicilerle ilgili hale geldiğine değinen Rajamannar, şöyle konuştu:

“Bu sebeple, marka kimliğimiz için dönüşüm zamanı geldiğini anladık… Eski logoda Mastercard büyük ‘M’ ve ‘C’ kullanılarak kesişen dairelerin içinde yazıyordu. Yeni logoda ise Mastercard küçük ‘m’ ve ‘c’ harfleri ile dairelerin dışında, altında kullanılıyor. Bu şekilde kartın sadece bir ödeme şekli olduğunu vurguluyoruz. Dijital ödemelerdeki artış ile kart artık en önemli öğe değil. Kart kelimesine vurgu yapmak yerine ‘c’ harfini küçülterek dijital ödemelere dikkat çekmek istedik.”