Online İşlemler için İstanbulkart İnternet Şubesi Açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Kasım 2015’te elektronik para (e-para) kuruluşu olarak yeniden yapılandırılan iştiraki BELBİM, toplu taşımada kullanılan İstanbulkart için İstanbulkart İnternet Şubesi ile üyelik sistemini açtı. İstanbulkart İnternet Şubesi ile İstanbullular, toplu taşıma kartlarıyla ilgili işlemleri online olarak yapabiliyor.

istanbulkart.istanbul adresi üzerinden sunulan hizmet ile  kullanıcılar İstanbulkart’larını kayıt altına alabiliyor. Sisteme üye olduktan sonra site üzerinden kart hareketleri, işlem tutarı, kart bakiyesi ve profil bilgileri görüntülenebiliyor. BELBİM’in açıklamasına göre istanbulkart.istanbul adresi üzerinden sunulan İstanbulkart İnternet Şubesi sistemine yakın zamanda İstanbulkart için alternatif dolum kanalları ile çeşitli entegrasyonlar da yapılacak.

Sırada online ödeme ve alışverişlerde kullanma var

istanbulkart-online-islemlerBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu‘ndan (BDDK) elektronik ödeme kuruluşu lisansı alan BELBİM, İstanbulkart için online ödeme, online kart dolum, elektronik para olarak perakende alışverişlerde kullanabilme gibi yeniliklere de hazırlanıyor. Geçen yıl yapılan değişiklikle BELBİM’in ünvanı da BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. olarak değiştirilmişti. BELBİM, halihazırda BDDK’dan elektronik para kuruluşu lisansı alan 6 şirket arasında yer alıyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde İstanbul’da her gün milyonlarca kişinin toplu taşıma araçlarında kullandığı Akbil/İstanbulkart için Online Ödeme” kampanyası başlatılmıştı.

Online imza platformu Change.orgda, “İstanbul’da Online Akbil Bakiye Görüntüleme ve Ödeme Kolaylığı Sağlanmasını İstiyoruz” başlığıyla açılan “Akbil Online Ödeme” kampanyasını destekleyenlerin sayısı kısa sürede 35 bine ulaştı.