‘Bankacılığı, Yapay Zeka, VR ve Robotik ile Yeniden Kodluyoruz’

Türk Ekonomi Bankası (TEB), ‘İcat Çıkar’ sloganıyla geleneksel hale getirdiği TEB Akıl Fikir Buluşması’nın 9.su bu yıl “Bankacılık yeni neslin kodları ile baştan tasarlanıyor” teması ile gerçekleşti. Bankacılığı dijital ve mobil çağa başarıyla adapte ederek yeni bir boyuta taşıyan Moven Bankası’nın kurucusu Brett King’in de konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte, TEB Akıl Fikir Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri dağıtıldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Brett King, iş dünyası ve tüketici davranışlarında köklü değişikliklere neden olan teknolojinin toplumu nasıl etkilediği ve bu etkilerin gelecekte nasıl sonuçları beraberinde getirebileceği konularındaki deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

‘Ürünler değil, bankacılık insanların hayatına yerleşmeli

Yeni nesilde artık her şeyin gerçek zamanlı olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Brett King, şöyle konuştu: “Bu yeni dünyada bankacılığın da yeniden kodlanması gerekiyor. Gelişen yeni teknolojilerle her sektörde olduğu gibi bankacılıkta da yeni fırsatlar oluşuyor. Robotik teknoloji, sanal gerçeklik (VR), yapay zeka, nesnelerin interneti ile bankacılık sektörünün geleceğini yeniden kodluyoruz. Bu değişim dalgasında teknolojinin yıkıcı etkisiyle karşılaşmamak için değişimin yanında olup bankacılığı yeniden tasarlamamız, ürünleri değil bankacılığın kendisini insanların hayatına yerleştirmemiz gerekiyor.”

1463400488_Umit_LeblebiciEtkinlikte konuşan TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, TEB olarak 10 yıllık süreçte yaptıkları inovasyon çalışmaları şu sözlerle özetledi:

“Banka olarak, ‘İcat çıkarma’ dilimize bir deyim olarak yerleşmişken, biz inovatif bir hamleyle çalışanlarımızı icat çıkarmaya, yeni fikir geliştirmeye teşvik ettik. Kıvılcım fikir portalını kurarak kurum içi inovasyon çalışmalarımıza başladık. Her yıl düzenlediğimiz Kurum İçi İcat Çıkar Yarışması ile ülke genelindeki çalışma arkadaşlarımızdan gelen inovatif fikirleri ödüllendiriyoruz. İnovatif düşünmeyi yaygınlaştırmak amacıyla bu yarışmayı toplumun diğer kesimlerinin de katılımına açtığımız TEB Akıl Fikir Buluşmaları düzenliyoruz. Geçtiğimiz yıl sektörde yine bir ilk olarak hayata geçirdiğimiz Kurum İçi Girişimcilik Programı ile çalışanlarımızı girişimci olmaları ve yeni fikir geliştirmeleri için motive ediyoruz. Geçen yılın şampiyonu Satışta Oyunlaştırma Projemiz ile yurtdışında en iyi uygulama örneklerinden biri olduk. Bu yıl da 4 başarılı projeyi belirledik. Arkadaşlarımız Silikon Vadisi’ne giderek projelerini çok daha ileri bir noktaya taşıyacaklar.”

Akıl Fikir Yarışması bu yıl 14 bin başvuru aldı

TEB İnsan Kaynakları ve İnovasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nilsen Altıntaş ise 2007’de  ‘İcat Çıkar’ sloganıyla başlattıkları “TEB Akıl Fikir Yarışması hakkında şu bilgileri verdi: “Bu yıl itibarıyla başvuru sayısı 14 bine ulaşan Akıl Fikir Yarışma’mızda, projelerin yüzde 51’i üniversite öğrencilerinden, yüzde 36’sı müşterilerimizden geldi. İki yıl önce yarışmaya dahil ettiğimiz Teknolojik Girişimci Kategorisi’ne ise 1760 girişim fikri ile başvurularak bu alanda bir rekor kırıldı.”

9.su düzenlenen yarışmada ödüller sahiplerini buldu

1463400481_VF1595759.su gerçekleştirilen TEB Akıl Fikir Yarışması’nda bu yıl Üniversite Öğrencisi-Yeni Mezun kategorisinde birinci olan Hayrican Göçmen’e 20 bin TL ve Bahçeşehir Üniversitesi MBA Bursu, ikinci Caner Doğru’ya 10 bin TL ve Bahçeşehir Üniversitesi MBA Bursu, üçüncü Melike Ceren İnan’a ise 5 bin TL ödül ve Bahçeşehir Üniversitesi MBA Bursu hediye edildi. Müşteri kategorisinde birinci olan Zafer Alver 20 bin TL ödülün yanı sıra Roland Garros seyahati, ikinci Tayfun Esen 10 bin TL, üçüncü Emir Sarıcalı ise 5 bin TL ödülün sahibi  oldu.

2015 yılında yeni açılan Teknolojik Girişimci Kategorisi’nde Kaan Tezgel 20 bin TL, ikinci Soner Hacıhaliloğlu  10 bin TL, üçüncü Ali Han Polat ise 5 bin TL ödül kazandı. Jüri Özel Ödülü Hasan Ayartürk’ün oldu. Teknolojik Girişimci Kategorisi’nde ilk beşe giren bütün finalistler, TEB Girişim Evi’ne katılım hakkı kazandı.