İstanbullular 'Kartla Online Akbil Ödeme' Kampanyası Başlattı

İstanbul’da her gün milyonlarca kişinin toplu taşıma araçlarında kullandığı Akbil için Online Ödeme kampanyası başlatıldı. Online imza platformu Change.org’da, İstanbul’da Online Akbil Bakiye Görüntüleme ve Ödeme Kolaylığı Sağlanmasını İstiyoruz” başlığıyla açılan “Akbil Online Ödeme” kampanyasını destekleyenlerin sayısı kısa sürede 30 bine ulaştı.

İstanbul’da Akbil dolumunun belirli büfeler ve makinalardan yapılabildiği ve özellikle sabahın erken saatlerinde vatandaşların, Akbil’ini doldurmada ve yükleme yapmada sorunlar yaşadığına dikkat çekilen kampanyada, “İETT’de ONLINE işlemler adında bir bölüm açılsın. İnsanlar buradan hem banka hesabı hem banka kartı veya kredi kartları ile yükleme yapabilsin, hem de kalan bakiyesini görüntüleyebilsin” deniliyor. İETT, ALO 153 ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin muhatap olarak seçildiği kampanyaya destek vermek ve ayrıntılarını öğrenmek için burayı tıklayabilirsiniz.

İstanbulkart alışverişlerde kullanılabilecek

akbil-online-odemeİstanbul’da toplu taşımda kullanılan İstanbulkart‘ın elektronik nakit para kartına dönüştürülme projesi, 2015 yılının Kasım ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nden oy çokluğu ile geçmişti. İBB Meclisi’nde onaylanmasının ardından yayınlanan Meclis Raporu ile İstanbulkart’ın, alışveriş ve diğer şehircilik uygulamalarında da kullanılabilecek nakit para kartına dönüştürülmesi kabul edilmişti.

Bu kapsamda, İstanbulkart’ın 2016 yılında mikro ödemelerde ve şehircilik uygulamalarında kullanılabilecek bir elektronik para (e-para) kartı haline dönüştürülmesi planlanıyor. Böylece, İstanbullular kredi kartı veya banka kartına gerek duymadan market, restoran ve kafeterya gibi yerlerde İstanbulkart ile alışveriş yapılabilecek.