Dijital Dönüşüm Bankaları Kökten Yalınlaştıracak, FinTech Rol Çalacak

Küresel bir danışmanlık şirketi The Boston Consulting Group’un (BCG) “Perakende Bankacılıkta Mükemmeliyet Raporu”na (REBEX) göre “geçici toparlanma” döneminde küresel bankacılık gelirleri yüzde 3’lük bir artışla 1.6 trilyon dolara yükselirken, bu toparlanmada aslan payını operasyonel ve dijital yetkinlikleri kuvvetli olan bankalar aldı.

BCG’nin raporuna göre, hızlanarak artan “dijital devrim”, bankaları operasyonlarını kökten yalınlaştırmak ve müşteri hizmetlerini baştan yaratmak için dijital beceriler geliştirmeye ve dijital yalınlık sağlamaya itecek.

Şube sayısı 10 yıl sonra ilk kez düştü

Rapora göre, bankaların dijital dönüşümünü dünya genelinde Amazon, Netflix ve Uber gibi dijital perakende liderlerinin geliştirmelerine alışmış olan tüketiciler yönlendiriyor. Artık müşteriler, bankalarından daha basit, içgüdüsel dijital ara yüzler üzerinden hızlı ve kullanışlı hizmet bekliyorlar.

Bu beklenti Türk tüketicileri için de benzer. Oyunun kuralını değiştiren dijital perakende modelleri Türkiye’de de hızla gelişiyor ve Türk müşteriler bu modelleri çok hızlı benimsiyor.  Son 4 senede mobil bankacılık Türkiye’de yüzde 105 büyüyerek çok hızlı gelişti ve tüketici penetrasyonu Avrupa ülkelerinin de önüne geçti. Dijital kanalların gelişimine paralel olarak, 2015 yılında, şube sayıları son 10 yılda ilk defa bir önceki yıla göre azaldı.

FinTech oyunun kurallarını değiştiriyor

Sayıları gittikçe artan finansal teknoloji (Fintech) şirketlerinin yol açtığı “oyun kuralının değişmesi” trendinin de ele alındığı raporun yazarlarından Jean-Werner de T’Serclaes, “Fintech şirketleri ve diğer yeni rakipler, bankaların müşteri ilişkilerindeki aracı rollerini yok etme tehdidi teşkil ediyor. Bankalar bunu önlemek ve müşterilerin gözünde bir kamu hizmeti sağlayıcısı konumuna düşmemek için acilen aksiyon almalı” diyor.

Raporda, FinTech şirketlerine yapılan yatırımların 10 yıl önceki 11 milyar dolardan, 2015 sonu itibariyle kümülatif 46 milyar dolara çıktığı ifade ediliyor. Türkiye’de de FinTech ekosistemi hızla gelişiyor. Şu noktada yapılan yatırımlar global ölçeğe göre kısıtlı kalsa da, çoğu ödemeler alanında olmak üzere 200’den fazla FinTech şirketi Türkiye’de faaliyet gösteriyor.  

Erken dijitalleşenin karlılığı da yüksek

BCG Perakende Bankacılık Sektörü Küresel Lideri ve raporun yazarlarından Ian Walsh, rapor hakkında bilgi verirken, “Dijital ve operasyonel olarak en iyi performansı gösterenler, diğer bankalara gittikçe daha fazla öncülük edecek. Bu öncülere katılmak isteyen bankaların, dijital dönüşümlerini hızlı bir şekilde başlatmaları gerekecek” değerlendirmesi yaptı.

BCG Türkiye Genel Müdürü ve Yönetici Ortağı Burak Tansan,  “Türkiye’de de dijital dönüşüme daha önceden ve daha çok yatırım yapan bankalarda karlılık verimliliğinin diğerlerine kıyasla daha yüksek olduğunu görüyoruz. Bu dönüşümün kalıcı ve sürdürülebilir olması için dijitalleşme kökten olmalı ve tüm operasyonları ve süreçleri kapsamalı” dedi.