Yeni Nesil Pompa Yazar Kasalar Plaka Girmeden Satış Yapmayacak

Kurumsal müşterilere yönelik ödeme sistemleri geliştiren Cardtek ile Türkiye’de akaryakıt sektöründe 18 dağıtım şirketinin 7 bin 500 istasyonuna hizmet sağlayan Turpak, yeni nesil pompa yazar kasa alanında iş ortaklığı anlaşması imzaladı.   

Cardtek, yeni iş ortağı Turpak ile birlikte yeni nesil pompa ÖKC’lerden (ödeme kaydedici cihaz) anında gönderilecek online bilginin Maliye Bakanlığı’na ulaştırılarak kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesini ve pompa ÖKC üzerinden kartlı ödeme ile araç sahiplerinin hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor.

cardtek2003 yılından beri pompa yazar teknolojisinde, akaryakıt sektörünü ve Maliye Bakanlığı’nı destekleyen birçok çalışma yaptıklarını belirten Turpak  CEO’su Tamer Şengönül,  “Pompa ÖKC’ler diğer kasalardan farklı uzmanlık alanı gerektiriyor. Pompa ÖKC’ler, akaryakıt istasyonlarındaki patlayıcı ortamlarda çalışan cihazlar olduğu için pompacıların her satış için plaka girişi yapması ve onlarca farklı pompa çeşidi ile haberleşmesi gerekiyor. Ayrıca bu cihazlara hizmet veren servislerin, gerekli emniyet ve çevre eğitimleri alarak, petrol şirketleri tarafından patlayıcı ortamlarda çalışmaya yetkilendirilmeli’’ dedi.

Kilometre bilgisini otomatik kaydediyor

İşbirliği ile ilgili konuşan Cardtek CEO’su Ayşe Nil Sarıgöllü ise   “Yürürlüğe giren yazar kasa POS geçişiyle, büyük oranda kayıt dışı ekonominin önüne geçildi. 2015 yılı itibariyle üzerinden 200 milyonu aşkın finansal işlem gerçekleşen Cardtek ile akaryakıt sektöründe de yeni nesil pompa yazar kasa geçişiyle ülkemiz için yeni bir dönem daha başlıyor” dşye konuştu.

‘Yeni nesil pompa ödeme kaydedici cihazlar’, her satışta bireysel araç plaka bilgisinin girilmesini zorunlu tutuyor. Taşıt tanıma teknolojisine sahip araçların plaka bilgisini otomatik olarak pompa ÖKC ile paylaşan sistem, ancak plaka bilgisini aldıktan sonra satış yapıyor. Taşıt tanıma teknolojisi ile taşıtın plakası, taşıtın deposundaki RF çipten otomatik olarak okunuyor; plaka, pompa ÖKC’ye direkt olarak gönderiliyor. Ayrıca kilometre bilgisi de otomatik olarak kayıt altına alınıyor.