1.5 Milyon Barajını 5 Ayda Aşan BonusFlaş’ın 2016 Hedefi 2.5 Milyon

Garanti Bankası’nın banka ve kredi kartları için geliştirilen BonuşFlaş uygulaması, kullanıma sunulduğu Kasım 2015’ten bu yana geçen 5 ayda 1.5 milyonluk kullanıcı sayısına ulaştı. BonusFlaş uygulamasının geldiği nokta ile ilgili ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Garanti Ödeme Sistemleri Dijital Pazarlama ve Ticari Kartlar Genel Müdür Yardımcısı Çağrı Süzer, “İlk yıl için 1 milyon indirilme sayısı hedefliyorduk ancak 6 ay dolmadan 1.5 milyon rakamına ulaştık. 2016 yılı sonunda ise hedefimiz 2.5 milyona ulaşmak” dedi.

Uygulamanın günlük ortalama ziyaretçi sayısının 307 bini bulduğuna dikkat çeken Süzer, “Garanti Bankası olarak 10 milyon kart müşterimiz var. Bunların yanısıra Bonus markasını kullanan diğer bankalar da BonusFlaş uygulamasına girmek istiyor. Bu da gerçekleşirse, çok kısa sürede 10 milyon rakamına ulaşırız” diye konuştu.

GarantiPay 2016 sonunda tüm e-ticaret sitelerinde olacak

Süzer, BonusFlaş uygulamasını neden çıkardıklarını ise şu sözlerle açıkladı: “Bizi günde 110 bin kişi kartlarıyla ilgili soru sormak için arıyor ve bu soruların büyük bir çoğunluğunu şu 3 soru oluşturuyor: Ne kadar limitim kaldı? Ekstre borcum ne kadar? Son yaptığım işlem nedir? Biz BonusFlaş ile bu 3 soruya da cevap vermiş olduk.”

garantipaySüzer, Garanti’nin BonusFlaş ile sunduğu bir diğer yenilik olan GarantiPay hakkında ise şu bilgileri verdi:

“İnternette ortalama bir yemek siparişi işlemi 20-25 saniye sürüyor ancak bunun online ödemesi için ortalama 2-3 dakika gerekiyor. Kart bilgilerinizi girmeniz gerekmeyen GarantiPay ile ise bu süre 6-7 saniyeye kadar iniyor. Şu anda 100’den fazla e-ticaret sitesinde GarantiPay ile ödeme yapılabiliyor. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı’nın www.gib.gov.tr sitesinden ulaşılan İnternet Vergi Dairesi’ndeki vergi ödemeleri için de kullanılabilen GarantiPay’i 2016 yılı sonuna kadar Türkiye’deki hemen hemen tüm e-ticaret sitelerine entegre edeceğiz.”

‘Online alışverişte kullanıcılar kart bilgisi girmek istemiyor’

Çağrı Süzer’in BonusFlaş ve Türkiye’deki mobil bankacılık ile ilgili açıklamalarından öne çıkanlar şunlar:

 • BonusFlaş uygulamasını kullanan müşterilerimizin büyük bir kısmı daha önce var olan Cep Şubesi ve CepBank gibi ürünlerimizi kullanmamış olanlar, yani dijital bankacılık ile yeni tanışan kullanıcılar BONUSFLAS LOGO
 • Kadınlar benzin alırken, araçtan inmek istemiyor. Bunun için akaryakıt istasyonlarıyla görüşüyoruz. Araçtan inmeden sadece bir ‘notification’ ile bu ödeme işlemini yapacağız.
 • Dünyada biyometrik ödemeler ve biyometrik kimlik doğrulama uygulamaları çok hızlı gelişiyor. Ancak Türkiye’de henüz detaylı bir regülasyon yapılmadı. Bu alan netleşince, Türkiye’deki bankalar da hızla biyometrik teknolojiler konsuudna harekete geçecektir.
 • Türkiye’de e-ticaret alanında müşteriler kart bilgilerini paylaşmak istemiyor. Bir işlem mobilde başladıysa, ya tamamlanmıyor ya da bilgisayardan tamamlanıyor. Bu ihtiyaçlardan yola çıkarak, kart bilgilerini girmeden online ödeme yapılabilen GarantiPay’i çıkardık.
 • GarantiPay, Türkiye’deki kendi kart kullanıcılarımıza sunduğumuz bir servis. Bankalararası Kart Merkezi‘nin (BKM) sunduğu BKM Express’in avantajı ise bu servisle tüm bankaların kartlarını kullanabilmeniz. Ancak kart bilgilerini görme, limit artrma gibi işlemler dikkate alındığında Türkiye’deki diğer tüm bankalar da bizim gibi kendi uygulamasını çıkarma yoluna gidecektir, diye düşünüyoruz.

Rakamlarla BonusFlaş

iOS ve Android işletim sistemine sahip cep telefonlarında kullanılabilen BonusFlaş uygulaması ile Garanti Bankası’na ait banka kartı veya kredi kartı olan kullanıcılar, kişiselleştirilmiş kampanya takibi, kart bilgileri sorgulama, limit artırım talebi, kartı işleme açma/kapama, temassız ödeme, borç ödeme ve mobil ödeme gibi işlemleri tek bir platform üzerinde yapılabiliyor. Toplantıda verilen bilgilere göre uygulamanın 5 aylık rakamsal sonuçları şöyle:

 • Toplam indirilme sayısı:1.5 milyon (Kasım 2015 – Nisan 2016)
 • Günlük ortalama ziyaretçi saysı: 307 bin
 • 2016 sonunda hedef: 2.5 milyon müşteri
 • Kampanya katılımı: 1.5 milyon
 • Aylık ortalama kampanya sayısı: 500
 • Kart bilgileri görüntüleme: 12 milyon
 • Toplam sayfa görüntüleme: 132 milyon
 • 1 günde gerçekleşen en yüksek görüntüleme: 2.5 milyon
 • Türkiye’de bütün finans uygulamaları arasında 5. sırada
 • App Store’da en fazla indirilen 3. uygulama / En fazla indirilen finans uygulaması (Türkiye)
 • Kullanıcıların platform dağılımı: % 65 Android, % 35 iOS.

BONUSFLAS INFOGRAFIK