Temassız Ödemeler 2015'e Damga Vurdu, 2016 Fintech Yılı Olacak

Türkiye ödeme sistemlerinde 2015 yılındaki gelişmeleri değerlendiren Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “2015 Türkiye ödeme sistemleri sektöründe son yıllarda yapılan önemli çalışmaların etkisinin ortaya çıktığı ve adeta bunların karşılığının alındığı iyi bir yıl oldu. Türkiye 2015’i yüksek performans ile kapadı. Daha çok kart kullandığımız, ödemelerin daha hızlı, daha kolay yapıldığı, böylece ülke ekonomisine daha çok zaman ve tasarruf yaratıldığı bir yılı kapadık” dedi.

Türkiye ödeme sistemlerinin 2015 yılının değerlendirildiği toplantıda konuşan Canko, “Nakitsiz toplum hedefimize hizmet eden, Türkiye ekonomisinin verimliliği ve hızına katkı yapan pek çok projenin sonuçlarını 2015 yılında almaya başladık. İşlemlerimizi gerçekleştirirken, ödemeyle daha az meşgul olduk, verimliliğimizi yükselttik” diye konuştu.

Yerli ödeme sistemi TROY’a 2 ay kaldı

TROY-logo2015 yılında Türkiye’nin kartlı ödeme sistemleri tarihinde önemli bir dönüm noktasını oluşturan TROY ile tanıştığını belirten Soner Canko, şu bilgileri verdi:

“TROY, sektörün  bilgi birikimi ve teknolojisiyle gerçekleştirildi. Türkiye’nin Ödemi Yöntemi TROY, uluslararası alanda sektörün bugüne kadar sürdürdüğü ‘örnek ve öncü’ ülke imajını da perçinledi. TROY planlandığı gibi, 2016 Nisan ayı itibariyle hayatımıza girmeye başlayacak.” 

Türkiye, kart sayısında Avrupa’da liderliğe yükseldi

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko
BKM Genel Müdürü Soner Canko

Geçtiğimizin yılın rakamsal sonuçlarını da özetleyen Dr. Soner Canko, “2015 nakitsiz ödemelere ulaşma yolunda yürüyüşümüzü sürdürdüğümüz bir yıl oldu. Toplam kartlı ödemeler yüzde 15 büyüdü. Bunun içinde kredi kartlarıyla yapılan ödemler yüzde 14 düzeyinde büyürken, banka kartlarıyla yapılan ödemelerdeki yüzde 28’lik büyüme dikkat çekti. Biz bunu, nakitsiz toplum hedefi yolunda sağlıklı bir gelişme olarak görüyoruz” diye konuştu.

BKM verilerine göre 2015 yılında kartlı alışverişlerin toplam tutarı ise 526 milyar TL’ye ulaştı. 171 milyon adete ulaşan kart sayısıyla Türkiye, Avrupa liginde de ilk sıraya yerleşti. Kartlı ödemelerin hane halkı harcamaları içindeki payı ise son 5 yılda  yüzde 28’den yüzde 39’a çıktı.

22 milyon kart internetten ödedi

2015 yılını değerlendiren Soner Canko, “Ödemelerde dijital dönüşüm artan hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz yıl internetten kartlı ödeme tutarı yüzde 32 arttı. Toplam kartlı ödemelerin yüzde 11’i internetten yapıldı” dedi. 2015 yılında internetten alışveriş yapılan kredi kartı sayısı 22 milyona ulaştı. Bir başka deyişle her 5 kredi kartından 2’si internetten ödemelerde kullanıldı.

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “Bu rakamlar da gösteriyor ki, Türkiye’de e-ticaret ve dolayısıyla dijital dönüşüm hızlanıyor. Bunun en büyük destekleyicisi ise kartlı ödeme sistemleri. Özellikle bu dönüşüm mobilde kendisini çok daha hızlı hissettiriyor. Bugün internet alışverişlerinde mobilin payı yüzde 43’e ulaşıyor” dedi.

Temassız kart sayısı yüzde 30 arttı

1453803668_nfografik_b__lten

Türkiye’de 2015 yılında temassız kart sayısı yüzde 30 artarak, 23 milyon oldu. Temassız işlem kabul eden nokta sayısı ise 3 kat artarak 304 bin oldu. Bu hızlı gelişimi değerlendiren Canko, “Türkiye temassız ödemelerle geçtiğimiz yıllarda tanışmıştı. Fakat gerek yapılan bilgilendirme çalışmaları, gerekse ödemelerde hızın öneminin artışı, temassız ödemelerin altın yılının 2015 olmasına neden oldu.Temassız sayesinde Türkiye hız kazandı” dedi.

2016 ‘FinTech’ yılı olacak

2016 yılında gündemi oluşturacak gelişmeler konusunda da ipuçları veren BKM Genel Müdürü Canko, “2016 FinTech’lerin yılı olacak. Finans alanında, teknoloji inovasyonlarını tanımlayan FinTech alanı son 2 yıldır tüm dünyanın konuştuğu bir konu. Biz de BKM olarak 2016 yılında FinTech ekosistemini destekleyici projeleri hayata geçireceğiz” dedi. Giyilebilir teknolojiler, mobil ve nesnelerin interneti alanlarının önümüzdeki yıllara damgasını vuracağını söyleyen Canko, “Geleceğin dünyasında ödemeler hayatın her alanında  görünmez olacak” diye konuştu.