E-ticaret'te alternatif ödeme yöntemleri

E-ticaret sitelerinde birden fazla ödeme seçeneklerinin olması büyük öneme sahiptir. Alternatif ödemeler sunmanız ziyaretçilerinizin alışveriş gerçekleştirmesine yönelik katkı sağlayacağı gibi eksiklikleri durumunda siparişten vazgeçme oranını arttıracaktır. Yapılan araştırmalarda ise ziyaretçiler ürün satın alımına karar verdiklerinde öncelikli olarak ödeme seçeneklerine odaklanmaktadır. Burada kimi zaman güvenlik, kimi zaman da ödeme koşullarındaki finansal uygunluğu ön planda iken alternatif ödeme çeşitliliği olumlu çağrışımlar yapmaktadır.

Ödeme seçeneklerinizin ziyaretçileriniz için güvenilir olması, yaygın olması ve kolay olması gerekmektedir. Çünkü kullanıcınız internet üzerinden alışveriş yapmak istediği halde kart bilgilerini veya kişisel bilgilerini site üzerinde paylaşmak istemeyebilir. Alternatif ödeme seçeneğinizin şeffaf ve güvenlik konusunda iyi tasarlanmış olması önem kazanıyor. İnternet alışverişin temel amaçlarından birisi de zaman ve seçenek kısıtlaması olmadan, alıcıların tercih edecekleri ödeme yöntemini kullanarak rahatça alışveriş gerçekleştirmesini sağlamaktır. Bu sebeple alternatif ödeme yöntemleri alışverişe dönüşen ziyaretleri arttırmak için önemli bir etmendir.

E-ticaret sitenizde Havale/EFT, Kapıda Kredi Kartı veya Nakit Ödeme gibi seçenekler sunduğunuzda güvenlik konusunda endişesi olan ve kart bilgilerini internet üzerinden paylaşmak istemeyen kullanıcılar tercih etmektedir. Dezavantajı kartlı ödemeler gibi eş zamanlı bir işlem olmayıp asenkron yapıya sahip bir ödeme yöntemi olmasıdır. Online ürünlerin ve servislerinin ödemelerindeki en büyük araç kredi kartlarıdır. Alternatif ödemenizde mümkün olduğunca farklı sayıda kredi kartıyla taksit seçeneği sunmanız büyük öneme sahiptir. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde 3D Secure ile ödeme yapıldığında kullanıcının güvende hissetmesini sağlamaktadır. Kredi kartlarının en çok tercih edilmesinin nedeni tüm dünyada geçerli olması, kullanıcı kitlesinin geniş olması ve taksitlendirme özelliği ile ödeme sistemleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Fakat tek ödeme seçeneği olarak kredi kartı ile ödemenin yer alması yeterli değildir, kullanıcı memnuniyetini arttırmak için alternatif ödeme seçeneklerin olması gerekir. BKM Express, Paypal, FastPay, GarantiPay, İpara, İş Bankası ParaKod, MobilExpress gibi alternatif ödeme seçeneklerine yer verilmelidir. Bu ödeme seçenekleri birden fazla bankanın sanal posunu kullanmanıza imkan verirken ve sahtecilik izleme, önleme gibi ekstra güvenlik önlemleri de sunmaktadır. Böylelikle kullanıcınızın fiziki kartı yanında olmadan “Dijital Cüzdan”ı sayesinde internetten alışverişini kolayca gerçekleştirebilecektir. BKM Express cüzdanınızda kullandığınız kartlarınızı online ortama taşıyan, internet reklamları ile kart bilgilerini paylaşmadan hızlı, kolay ve güvenli alışverişi vurgulayarak sektöre dinamizm getirdiğini söyleyebiliriz. Bu alternatif ödemelerin genel özellikleri arasında Kredi/Banka kartı desteği, Online/Offline alışveriş, Para çekme ve Para gönderme gibi alternatif özellikler yer almaktadır.

E-ticaret ile birlikte ödeme Sistemleri de büyüyor. Dünya geneline baktığımızda ödeme sistemlerinin hep e-ticaret ile birlikte büyüdüğünü görmekteyiz. Ebay’in PayPal’ı, Alibaba’nın Alipay’i, Amazon’un Amazon Payments’ı gibi ödeme alt yapıları sunulmuş. E-ticaretin gelişmesi ile birlikte ödeme yöntemleri ve çeşitliliği etkili olmuştur. Türkiye’de ise ödeme sistemlerine genelde bankalar ve telekom şirketleri öncülük ettiğini görmekteyiz. Bankalararası Kart Merkezi’nin BKM Express’i, DenizBank’ın FastPay’i, Garanti Bankası’nın iGaranti ve BonusPay’i, Türkiye İş Bankası’nın Parakod’u, TTNET & Avea’nın Mobilexpress uygulaması gibi alternatif ödeme altyapıların olduğunu görüyoruz. İlerleyen dönemlerde alternatif ödeme kanalları gelişim seviyesi ile beraber artış göstereceği görülüyor.