ING Bank: Bulut Tabanlı ParaMara, Avrupa'nın Dijital Cüzdanı Olacak

Ödeme ve finans teknolojileri alanındaki üst düzey yöneticilerin, “Fintech” dünyasına nasıl baktığı, bankacılık işlemlerinin teknoloji ile nasıl bir dönüşüm yaşadığını masaya yatırdığımız “Röportaj” serimizin, bu haftaki konuğu ING Bank oldu. Finans dünyasının yenilikçi teknolojilerle nasıl şekillendiğini ve ING Bank’ın bu alanda neler yaptığını ING Bank Operasyon ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Görkem Köseoğlu, odemeteknolojileri.com için yanıtladı.

  • Teknoloji dünyasındaki dijital dönüşüm, Türkiye’de ve dünyada geleneksel bankacılık sektörünü nasıl etkiliyor?
Gorkem Koseoglu
ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Görkem Köseoğlu

Türkiye’de genç nüfusun da etkisiyle teknoloji adaptasyon kabiliyetinin yüksek olduğunu ve bu durumun sektörün dijitalleşmesine önemli katkı sağladığını görüyoruz. Bankaların kullandığı kanallar arasında organik büyüme rakamı en yüksek olan kanal olarak “mobil” öne çıkıyor. Örneğin, TBB verilerine göre de mobil bankacılığın işlem hacmi 2014’te bir önceki yıla kıyasla yüzde 148’lik bir artış gösterdi. Bu oran internet bankacılığında ise yüzde 19’da kaldı. Geldiğimiz bu noktada, şubelerdeki operasyonel işlerin dijital kanallar aracılığıyla çözümlenebilmesi ve müşterilerimizin bu kanallara yönelmesiyle beraber ortaya çıkan iş gücü bankaların asli görevi olan finansal danışmanlığa yoğunlaşmamıza izin veriyor.

  • Dijital bankacılık alanında önümüzdeki dönemde bizi ne gibi teknolojik ve inovatif yenilikler bekliyor? Siz banka olarak bunlara nasıl hazırlanıyorsunuz?

Yeni nesil müşteriler bankalara değil bankacılığa ihtiyaç duymaya başladı. Müşterilerimiz dijitalleşmenin sunduğu tüm kolaylıkları artık temel hizmetler olarak bizlerden bekler hale geldi. Genel yaklaşıma baktığımızda, şube kullanımını tercih eden bir kesimin varlığını koruduğu ancak bunun yanında akıllı telefon penetrasyonunun ciddi yükselişi ile de Dijital Bankacılık kullanımının arttığını görüyoruz. Aynı zamanda, müşterilerimiz her zaman, her yerden en hızlı şekilde ulaşabilecekleri bankacılık uygulamaları talep ediyorlar. Şube bazlı bir dağıtım stratejisi yerine, şubelerin, iş ortaklarımızın, dijital kanallarımızın ve mobil satış gücümüzün birlikte çalıştığı bir model benimsiyoruz. Bu modelde müşteri, bankanın tercih ettiği değil, kendi tercih ettiği kanalda bir işleme başlıyor ve işlemi tercih ettiği başka bir kanalda bitirebiliyor. Bu modelle birlikte bir kaç yıl içerisinde dijital kanallara ek olarak 5000 fiziksel temas noktasına çıkacağımızı öngörüyoruz….

  • İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları, şubeler için tehdit mi? Dijital bankacılık çağında fiziksel şubelerin yeni misyonu ne olacak?

ING-Mobil-UygulamaAslında baktığınızda bugün 2 temel yaklaşım var. İlki tamamen dijital olan “direkt” bankacılık, diğeri ise dijitalin önemli yer tuttuğu ama fiziksel kanalları da birleştiren “multichannel” bankacılık anlayışı. Her koşulda şube kanalının önemi giderek azalıyor, bu trend de hızlanarak devam edecek. Bugün Avrupa’da çoğu ülkede şubeler hızla azalıyor. Bu trend bizde henüz yok, ancak ileride şubeleşme hızı azalacaktır. Ancak tamamen direkt bankacılık için henüz erken olduğunu da görüyoruz. Özellikle dijital alışkanlıklar, internet penetrasyonu, online markalara güven algısının artması gibi kriterlere baktığımızda gidecek yolumuz var. Bu anlayışa paralel olarak, 2013’de Türkiye’de bir ilke imza attık ve “her cihaza uyumlu bankacılık” anlayışını getirerek ING Internet Şubemizi cihaz bağımsız olarak yeniledik. Bu sayede müşterilerimiz internet şubemize bilgisayarları, tabletleri ve akıllı telefonları üzerinden aynı kalitede ulaşabiliyorlar, işlemlerini maksimum iki adımda gerçekleştirebiliyor.

  • İnternet bankacılığı ve mobil bankacılıkta aktif kullanım oranlarınız nedir? Oranlar son yıllarda nasıl değişti? Kullanım oranlarının gelecek 5 yıl içinde nasıl değişeceğini öngörüyorsunuz?

screen568x568 (8)Bugün, aktif bireysel müşterilerimizin yüzde 20’sinden fazlası dijital bankacılık hizmetlerimizden faydalanır hale geldi. En fazla kullanılan dijital kanalımız ise mobil uygulamalar üzerinden sunduğumuz hizmetler. Bu sayede, mobil bankacılığı kullanan müşterilerimizin dijital kanallarımızı kullanan toplam aktif müşterilerimiz içindeki payını ise yüzde 70’e ulaştırdık. Sektör olarak göreceğimiz bir sonraki adım, baştan sona müşteri deneyimini dijital kanallarımızdan sunabilmek olacaktır.

Alternatif dağıtım kanallarının payı, kullanıcıların işlemlerini akıllı telefonları ve tablet bilgisayarları üzerinden gerçekleştirmeye alışmaları ve bu kolaylıktan vazgeçmemeleri sayesinde artıyor. Akıllı telefon penetrasyonunun artışı ile 3 yıl içinde internet ve mobil kanalların toplam işlemler içindeki payının eşitlenmesini öngörüyoruz. Özellikle para transferi, fatura ödeme işlemleri ve kredi başvurularında dijital kanalların artarak devam etmesini bekliyoruz.

  • İnternet bankacılığı ile mobil bankacılık müşterileriniz nasıl bir profil çiziyor? Hangi platformda hangi işlemler öne çıkıyor?

Mobil bankacılık müşterileri, teknolojiyle arası iyi olan, her zaman her yerde finansal çözüme ulaşmak isteyen kişiler. ING Mobil uygulamamız ile müşterilerimizin bankalarını sürekli ceplerinde taşımalarını sağlıyoruz. Kurumsal müşterilerimize de ING Kurumsal uygulamamız ile kolay ve zahmetsiz hizmet kolaylığı getirdik. Bunların yanı sıra ING Trader uygulamamızla müşterilerimize Türkiye ve dünya finansal piyasalarına ait verileri ve haberleri her yerde takip edebilme ve hisse senedi/vadeli işlem ve seçenek piyasası (VİOP) talimatlarını anında borsaya iletebilme imkanı sağladık.

ING-bank-ParaMara-AppleWatch2014’ün sonunda yeni nesil mobil finans çözümümüz ParaMara’yı geliştirdik. Paramara ile ING Bank müşterisi olsun ya da olmasın, akıllı telefon sahibi olan herkes günlük finansal ihtiyaçlarını tek bir uygulama üzerinden gerçekleştirebiliyor, internet üzerinden alışveriş ve para transferi işlemlerini yapabiliyor. Türkiye’nin ilk bulut tabanlı MasterCard temassız ödeme uygulaması olan ParaMara Temassız ile cep telefonu üzerinden temassız ödeme gerçekleştirilebiliyor. ParaMara ayrıca Apple Watch’ta yer alan ilk uygulamalardan biri de oldu.

Bununla birlikte, birbirleriyle para paylaşımında bulunmak isteyen kişilerin banka hesabına sahip olma gerekliliğini de ortadan kaldırıyoruz. Sadece bir cep telefonu numarası ya da bir Facebook hesabının banka hesabı gibi kullanılmasına olanak tanıyoruz. Böylece, bankacılıkla tanışmayan kesimi de bankamız ile tanıştırmayı amaçlıyoruz.

  • Dünyadaki dijital bankacılık alanında Türkiye bankacılık sektörünün yeri nedir?

Türkiye genç nüfusu ile teknolojik gelişmeleri en hızlı kabul eden ülkeler arasında yer alıyor. Bu durumun bankacılık sektörüne de yansımaları önemli boyutlara ulaştı. Müşterilerimiz dijitalleşmenin sunduğu tüm kolaylıkları artık temel hizmetler olarak bizlerden bekler hale geldi.

screen568x568 (4)Ayrıca, özellikle ödeme sistemleri alanında, sektör dışından pek çok yeni oyuncu rakip olarak bankaların karşısına çıkmaya başladı. Bu bağlamda, Türkiye’de bankalar artık yurtdışına bankacılık ihraç eder duruma yükseldi.  

ING Bank olarak, kendimizi bankacılık lisansına sahip teknoloji şirketi olarak tanımlıyoruz. Bu vizyonumuzla, son 3 yılda yatırımlarımızı teknolojik alt yapımızı güçlendirmek üzerine yoğunlaştırdık. Türkiye’deki iddiamızı ING dünyasına da taşıyoruz. ING Türkiye olarak, dijital ve mobil bankacılık ihracatına başladık.

Önümüzdeki dönemde global bir marka olacağına inandığımız ParaMara, daha başlangıç seviyesinde ING Grubu’nun inovasyon fonundan pay alan dünyadaki 5 projeden biri olarak hayata geçirildi. Bundan sonraki adım olarak da diğer ING ülkelerine ParaMara’nın ihraç edilmesi üzerinde çalışıyoruz. ParaMara altyapısını kullanarak, Avrupa’da geçerli dijital cüzdan yaratma çalışmalarımızı sürdürüyoruz. ING’nin fikir ve teknoloji üreten ülkesi olmaya adayız.