Vakıfbank: İnternette 1.5 Milyon, Mobilde 600 Bin Müşteriyi Aştık

Ödeme ve finans teknolojileri alanındaki üst düzey yöneticilerin, “Fintech” dünyasına nasıl baktığı, bankacılık işlemlerinin teknoloji ile nasıl bir dönüşüm yaşadığını masaya yatırdığımız “Röportaj” serimizin, bu haftaki konuğu Vakıfbank oldu. Finans dünyasının yenilikçi teknolojilerle nasıl şekillendiğini ve Vakıfbank’ın bu alanda neler yaptığını Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Saydamodemeteknolojileri.com için yanıtladı.

  • Teknoloji dünyasındaki dijital dönüşüm, Türkiye’de ve dünyada geleneksel bankacılık sektörünü nasıl etkiliyor?
vakifbank-Mustafa-Saydam
Vakıfbank GMY Mustafa Saydam

Teknoloji alanındaki hızlı gelişmeler bankacılık sektöründe müşterilerin beklentisini de doğrudan etkiliyor. Dünya nüfusunun yarısından fazlasının internet erişimine sahip olduğu günümüzde bankacılık sektörü de müşteri beklentilerine cevap verecek şekilde hizmet şeklini değiştiriyor ve yatırımlarını/kaynaklarını dijital dönüşüm alanında kullanıyor. Bu dönüşüme önem vermeyen ya da bu dönüşümde rakiplerine göre geride kalan bankaların, geleceğin bankacılığında hizmet yetersizliği ve müşteri memnuniyetsizliği riski ile karşılaşacağını düşünüyoruz. Bankacılık ürün ve hizmetlerinin müşteriye ulaşmasında mobil uygulamalar ve internet bankacılığı gün geçtikçe yerini sağlamlaştırıyor. Her ne kadar bankacılık doğası gereği şubelerden ve yüz yüze iletişimden vazgeçilmesi mümkün olmasa da şube kanalındaki insan gücü ihtiyacı azalıyor. Operasyon ve IT ekiplerinin sorumluluk ve iş yükü ise artıyor. Bu da bankaların yapılanmalarında değişimi birlikte getiriyor.

  • Dijital bankacılık alanında önümüzdeki dönemde bizi ne gibi teknolojik ve inovatif yenilikler bekliyor? Siz banka olarak bunlara nasıl hazırlanıyorsunuz?

Vakıfbank olarak dijital bankacılık alanında ATM, telefon bankacılığı, internet bankacılığı ve mobil bankacılık kanallarımız ile müşterilerimize hizmet veriyoruz. Tabi dijital bankacılıkta en önemli beklentiler hız, güvenlik, işlem çeşitliliği ve kolay kullanım. Biz de güvenlik başta olmak üzere tüm bu konularda müşteri beklentilerine cevap vermek için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Orta ve uzun vadedeki hedeflerimizin başında arz-talep işleyişinde bir adım önde kalmaya devam etmek geliyor.

  • Ödeme sistemleri artık sadece banka ve ödeme kuruluşlarının değil, teknoloji devlerinin de birer birer girdiği önemli bir pazar oldu. Sizce bu rekabet nasıl şekillenecek?

Mobil platformlarda, kasada ödeme işlemlerini nakit veya plastik karta bağımlı kalmadan gerçekleştirebilen kuruluşlar pazarda kalıcı olacaklardır. Bu alanda sektörel olarak da hızlı bir şekilde yer almaya başladık.

  • İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları, şubeler için tehdit mi? Dijital bankacılık çağında fiziksel şubelerin yeni misyonu ne olacak?

Dijital bankacılığın şubeler için bir tehdit oluşturduğunu düşünmüyoruz. Tam aksine şubelerin daha verimli ve müşteri odaklı çalışmasına imkan sağlayacağını düşünüyoruz. Günümüz teknolojisinde ve sisteminde kağıt para fiziksel olarak var olduğu sürece şubeler de var olmaya devam edecek. Dijital bankacılığın hayatımızda daha fazla yer kaplamasıyla birlikte şubeler, müşteri ile birebir ilişki kurulması gereken hizmetlerde işlevini sürdürecek.

vakifbank-atm

  • Alternatif dağıtım kanalları arasındaki ATM’ler nasıl bir dönüşüm yaşıyor? Yeni nesil ATM’ler nasıl olacak?

Bankamız genelinde tüm işlemler içerisinde ATM’lerden yapılan işlemlerin payı yüzde 60’lara yaklaştı. Para çekme işleminde ise bu oran yüzde 90’larda. ATM teknolojisi gelişmekle birlikte hala ATM’lerin temel fonksiyonun nakit para çekme ve para yatırma olduğu gerçeğini kabul etmek gerek. ATM tarafındaki gelişmelerin mobil Bankacılık kanalları ile entegrasyonda gerçekleşeceğini ve bu iki kanalın senkronize büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Bu entegrasyon ile müşteri kimlik doğrulama, işlem akışlarında sadeleşme, limit tanımlamalarının kolaylıkla ve anında değişimi gibi birçok alanda ilave hizmetlerin sağlanmakta olacağını görmekteyiz.

  • İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık alanında aktif müşteri sayınız nedir? Oranlar son yıllarda nasıl değişti?

İnternet bankacılığı kanalımızı kullanan yaklaşık 1.5 milyon, mobil bankacılık uygulamamızı kullanan ise yaklaşık 600 bin aktif müşterimiz bulunuyor. Bankamız genelinde yapılan işlemlerin dörtte birinden fazlası internet ve mobil bankacılık kanallarımızdan yapılıyor. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu sayının giderek artacağını öngörüyoruz.

vakifbank-mobil-uygulama

  • X, Z derken artık bir Y kuşağı ile karşı karşıyayız. Bu kuşak bankacılığı nasıl etkiliyor? Siz banka olarak Y kuşağına yönelik neler yapıyorsunuz?

Bu kuşak teknolojinin içine doğdu ve teknoloji ile birlikte büyüyorlar. Bu kuşağın talep ettiği bankacılık hizmeti de doğal olarak dijital ortamlardan bankacılık işlemlerini hızlı ve kolay gerçekleştirmek. Geleceğin bankacılığı, “Y” kuşağı olarak adlandırdığınız kuşağa hizmet verecek. Dolayısıyla taleplerini doğru anlamak, değerlendirmek ve hayata geçirmek bizim öncelikli hedefimiz.

  • Sosyal ağlar bankacılığı nasıl etkiliyor? Sosyal ağ bankacılığının geliştirilmesi için ne gibi regülasyonlara ihtiyaç var?

Sosyal ağlar üzerinde bankacılık faaliyetleri gerçekleşme amacı taşıyan projeler için, yasal zemini bulunmadığından, henüz erken olduğunu düşünüyoruz.