İstanbulkart, Elektronik Para Olarak Alışverişlerde Kullanılabilecek

İstanbul’da toplu taşımda kullanılan İstanbulkart‘ın elektronik nakit para kartına dönüştürülme projesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nden oy çokluğu ile geçti. İBB Meclisi’nde onaylanmasının ardından yayınlanan Meclis Raporu ile İstanbulkart’ın, alışveriş ve diğer şehircilik uygulamalarında da kullanılabilecek nakit para kartına dönüştürülmesi kabul edildi.

İstanbulkart, 2016 yılında mikro ödemelerde ve şehircilik uygulamalarında kullanılabilecek bir elektronik para (e-para) kartı haline dönüştürülecek. Böylece, İstanbullular kredi kartı veya banka kartına gerek duymadan market, restoran ve kafeterya gibi yerlerde İstanbulkart ile alışveriş yapılabilecek.

BELBİM, elektronik para kuruluşu oldu

istanbulkart-alisveris-kartİSPARK ödemelerinin de yapılabileceği kartla yapılan harcamalar cep telefonu veya internet üzerinden online takip edilebilecek. İBB’nin iştiraki olan BELBİM’e 25 yıllık yetki veren rapor, meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi. BELBİM, bu proje için İBB’ye her yıl 1.5 milyon TL + KDV payını ödeyecek ve ücret her yıl yeniden değerlenme oranında göre değiştirilecek.

Meclis’in aldığı kararla, BELBİM A.Ş.’nin unvanı İstanbulkart’ın elektronik para olarak kullanılabilmesi için Haziran 2015’te yürürlüğe giren ‘6493 Sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun’ gereğine göre Belbim Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. olarak değiştirildi.

E-para lisansı için BDDK’ya başvuru yapıldı

istanbulkartİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre İstanbulkart’ın e-para olarak kullanılmasını öngören projenin hayata geçirilmesi için de ayrıca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu‘na (BDDK) lisans başvuruları da yapıldı.

İstanbul’da toplu ulaşımda entegre bilet sistemi olarak kullanılan İstanbulkart halen İETT, İstanbul İstanbul Şehir Hatları A.Ş, TCDD, İDO A.Ş., Deniz Motorları, Özel Halk Otobüsleri gibi işletmelerden oluşan 14 ayrı tüzel kişiliğin verdiği toplu ulaşım hizmetinin ortak bilet ve ödeme aracı olarak kullanılıyor. Bugüne kadar 19 milyon adet dağıtılan İstanbulkart ile aylık 180 milyon kişi yolculuk ediyor.