Connect with us

Mobil

Mastercard telefonları temassız ödeme terminallerine dönüştürüyor

Mastercard, Polonya’daki küçük işletmelerin yalnızca akıllı bir telefon ile temassız ödemeleri kabul edebildiği pilot bir uygulama hazırlıyor.

 

Sonbahardan itibaren denemeleri başlayacak olan proje kapsamında Polonya’nın dört bir yanında bulunan yüzlerce küçük işletmede cep telefonları temassız ödeme terminallerine dönüştürülecek. İlk etapta 50 Polonya Zlotisi’ne kadar ödemeler terminale dönüştürülen telefona kurulan özel bir uygulama kullanarak kabul edilecek.

Mastercard, bu projede “özel güvenlik ilkeleri” için Elavon, Mobeewave ve Polskie ePłatności ile birlikte çalıştığını açıkladı.

Polonya’da güçlü bir temassız ödeme pazarı var. Ancak Polonya Nakitsiz Ödemeler Geliştirme Vakfı tarafından yaptırılan yeni bir araştırmaya göre, girişimcilerin %36’sı termianellerin yüksek masraflardan dolayı kartlı veya mobil ödeme almayı terk ediyor veya hiç başlamıyor.

Elavon Ülke Müdürü Rafał Gołębiewski, “Bu tür yenilik süreçlerinin düzene girerek kullanılabilirliği artırabilinerek zaman ve maliyetleri düşürmesiyle küçük işletme ve tüketicilere faydalı olacağını belirtiyor.

Mastercard’ın bu adımı gelecekte temassız ödeme terminali (POS) üreticileri için bir tehdit de oluşturabilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar