Connect with us

Blockchain

Mastercard kripto para birimleri için çalışma yapıyor

Mastercard’ın yeni bir patent başvurusu, küresel kredi kartı düzenleyicisinin kripto para birimleri kullanıcıları için geri ödeme hizmetleri oluşturmanın yollarını araştırdığını gösteriyor.

visa-mastercard

ABD Patent ve Marka Ofisi’ne (USPTO) Mastercard tarafından “Bilgi İşlem Altyapısı” başlıklı yeni bir patent başvurusunun yapıldığı ortaya çıktı. Bu patent kapsamında Mastercard bünyesinde kıdemli analist olarak çalışan Vladimir Goloshchuk patentin mucidi olarak gösteriliyor.

Başvuruya göre, kullanıcıların kimliklerini doğrulayabildikleri bir altyapı ayrıntılarıyla açıklanıyor. Bu altyapı kullanıcı kimlikleri ile farklı kripto para birimlerine ait cüzdanlar arasında bir köprü kurulmasını sağlıyor.

Başvuru metninde açıklandığına göre eğer bir kullanıcı kripto para cüzdanı ile bir ödeme yaparsa bu ödeme bir döviz çeviri işlemi ile aracı kurum üzerinden ilgili ticari kuruma aktarılıyor. Daha sonra herhangi bir sebeple paranın iade edilmesi gerekirse bu para tekrardan benzer bir işlemden geçirilerek kripto para cüzdan adresine gönderiliyor. Ancak bu süreçte cüzdan sahibinin paranın kimden ve neden geldiğini görmesi gerekebilir. Yeni patent bu süreci yönetmeyi ve bu bilgi akışını kayıt altına almayı mümkün kılıyor.

Mastercard’ın başvuru yaptığı patente göre geliştirilen düzenlemenin temel ilkesi kullanıcının iki tür cüzdan sahibi olması. Bunların birincisi, halka açık ve doğrulanmış işlemler için genel bir cüzdan olarak görev görürken diğeri kripto para biriminin tutulduğu gizli cüzdan olabilir. Böylece iade gereken durumlarda geri ödemeler açık cüzdan üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Bu patent son birkaç yıldır bu alanda Mastercard’ın yaptığı başvurular arasında en son karşımıza çıkanı. Şirket ayrıca geçtiğimiz sonbaharda bir dizi özel API üzerinden Blockchain teknolojisine odaklanan projeler için başvurular yapmıştı.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar