Connect with us

E-Ticaret

Baidu ve PayPal stratejik ortaklık kurdu

Çinli teknoloji şirketlerinin denizaşırı ortakları arasındaki mücadele kızışıyor. Son olarak Çinli teknoloji devi Baidu, PayPal ile stratejik bir anlaşmaya imza attı.

IMG_0693

Baidu, yaptığı açıklamada ödeme platformu Baidu Wallet’ın yapılan anlaşma kapsamında dünya çapında bulunan yaklaşık 17 milyon PayPal kullanıcısı şirket tarafından kabul edileceğini söyledi.

Baidu kıdemli başkan yardımcısı Guang Zhu, PayPal ile yaptıkları teknoloji ve ürün yeniliği ortaklığının, Baidu kullanıcılarına sınır ötesi tüketici deneyimi sağlayacağını söyledi.

Anlaşma, Çin’in en büyük ödeme şirketleri olan Alibaba Group’a bağlı olan Ant Financial ve Tencent Holdings’in, ödeme ağlarını yurtdışına yaymak için attıkları agresif adımlar olarak görünüyor.

Bu yıl Ant Financial, ABD’li havale şirketi MoneyGram International için 1,2 milyar dolarlık bir teklif yaptı. Bu anlaşma, ulusal güvenlik tehdidinde bulunabileceğini söyleyen ABD’li milletvekilleri tarafından incelemeye alındı.

Ant Financial, finans sektörünü Çin dışında genişletme planının bir parçası olarak Asya’da yarım düzine ödeme şirketini de satın aldı.

Öte yandan Tencent Çin’de neredeyse her mobil kullanıcının cebinde bulunan WeChat Pay servisi için küresel ödeme firmalarıyla ortaklıklar kurdu ve bu ayın başlarında da Malezya da ödeme lisansı için başvuruda bulundu.

PayPal, bu ay içinde Apple ve Bank of America ile yeni ortaklıklar kurdu. Şirket, son zamanlarda gerçekleştirdiği yerel ortaklıklar ile Güneydoğu Asya pazarlarını da hedef aldı, ancak sıkı düzenleme ve güçlü yerel oyuncular nedeniyle doğrudan Çin pazarına girme girişimleri başarısız oldu.

PayPal, Çinli tüketiciler ve Çin dışında bulunan çevrimiçi işletmeler arasındaki uluslararası ödemeleri hedefleyen yeni anlaşma altında Baidu’nun finansal hizmetler grubu ile birlikte çalışacak.

Baidu Wallet’ın yaklaşık 100 milyon kullanıcısı bulunuyor. Kullanıcılar ve küresel erişim açısından kıyaslandığında Tencent’in WeChat ve Ant Financial’ın Alipay’i takip etmeyi sürdürüyor.

Kaynak: Reuters

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar