Connect with us

E-Ticaret

İngiltere kartlı ödemelerde alınan ek ücretleri yasaklayacak

İngiliz Hükümeti, perakendeciler ve e-ticaret operatörleri tarafından banka ve kredi kartlarıyla ödeme yapmayı seçen müşterilere uygulanan ek ücretleri yasaklayacak.

IMG_0664

Hükümetin getirdiği yeni kanun ile İngiltere’de kredi kartıyla yapılan ödemelerden alınan yüzde 20’ye kadar varan ekstra ücretler 2018 yılının Ocak ayında sona erecek.

Aralık 2015’te kredi ve banka kartlarından alınan takas ücretlerinin yüzde 3’ü geçmemesine yönelik AB kararı alınmıştı. Öte yandan birçok sektör maliyeti ortadan kaldırmak ve bunu tüketicilere yansıtmamak için hareket ederken, özellikle sigorta şirketleri ve havayolu işletmecileri gibi sektörlerde kart kullanımında ekstra para talep edilmesi bir alışkanlık haline geldi. Hatta burada maliyetleri karşılamaktan öteye geçerek ekstra bir gelir kaynağına dönüştü.

2010 yılında kredi kartı ve banka kartlarından yaklaşık 473 milyon Sterlin ek gelir elde edildiği hesaplanıyor. Hazine Bakanlığının ekonomi sekreteri Stephen Barclay, modern İngiltere’de paranın doğru şekilde kazanılması gerektiğini ve bu yüzen mevcut sisteme dur diyecek bir karar aldıklarını açıkladı. Barclay, bu kararın adalet ve şeffaflık ile ilgili olduğunu ve 2018’de bunu sürdürmeye çalışanları kötü sürprizlerin beklediğini söyledi.

Hükümetin aldığı bu karar tüketici grupları tarafından memnuniyetle karşılandı. Kararın tüketicileri daha çok kartlı ödemeye teşvik edeceği bekleniyor.

Kaynak: Finextra

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar