Connect with us

Blockchain

Çin’de nakitin yerini mobil ödemeler alıyor

Finansal anlamda dünyanın lider ülkelerinden birisi olan Çin’de mobil ödemeler ağırlıklı olarak kullanılmaya başladı.

IMG_0631

Çin’de nüfusun büyük çoğunluğu ödemelerinde akıllı telefonlarını kullanırken, nakit kullanımından hızla uzaklaşıyor. Çinli tüketiciler bir ödeme seçeneği olarak Alipay ve WeChat Pay’i artık nakitten daha sık kullanıyorlar.

IDC araştırma analisti Shiv Putcha, bütün satış noktaları ve büyük alışverş merkezlerinde ödemelerin uygulamalar üzerinden gerçekleştiğini, Çin’in büyük şehirlerinde bulunan dilenciler ve sokak müzisyenlerinin bile QR kodları kullanarak ödeme aldıklarını söyledi.

Üç yıl öncesine kadar nakit kullanım oranı daha yüksek iken dijital ödemeler hızla artış göstererek ibreyi tersine çevirdi. iResearch isimli danışmanlık şirketine göre 2016 yılında ABD’de 112 milyar dolar işlem gerçekleşirken; Çin’de bu tutarın yaklaşık 50 katı olan 5,5 trilyon dolarlık mobil ödeme gerçekleşti.

Tencent ve Ant Financial gibi ödeme araçları sunan Çinli FinTech şirketleri, kullanıcılardan ödeme verileri toplamakla birlikte verdiği hizmetler için ödemelerden ufak bir ücret alıyorlar. Bunun sonucunda Tencent, 2016 yılının 4. Çeyreğinde mobil ödemelerden elde ettiği gelirleri 2015 yılına kıyasla üç katına yükselterek 940 milyon dolara gelir elde etti. Tencent ve Ant Financial bu gelişme hızı ile önümüzdeki sene Mastercard ve Visa’nın gerçekleştireceği günlük toplam işlem tutarını geride bırakmayı hedefliyorlar.

Dijital ödemeler, Çin’in ulusal stratejileri arasında yer alıyor. World Bank’a göre devletler ve şirketler dijital ödeme programlarıyla maliyetlerini yüzde 75 oranında azaltabilirler.

Çin’in nakitsiz hayata geçme arzusunun arkasında çeşitli sebepler yer alıyor. Çin’de yetişkin nüfusun yüzde 12’si herhangi bir banka kullanmıyor. Kredi kartı da Çinliler tarafından rağbet görmüyor. Çinli nüfus için dijital seçenekler daha yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Nakitsiz ödemeler alanında Çin tek önder ülke değil. Nakit kullanımı, İsveç ekonomisinin sadece yüzde 2’sini oluşturuyor. Aynı durum Norveç ve Danimarka’da da geçerli. İskandinav ülkelerinin dışında Hindistan’da da ödeme yöntemlerinde dijitalleşme stratejisini izliyor.

İskandinav ülkeleri ile Çin arasındaki en büyük fark, banka ve kredi kartları kullanım oranlarındaki değerler. İsveç’te 2013 yılında kartla 2,4 milyar adet işlem yapılırken; Çin’de kartlar nadiren kullanılıyor ve nakitten, kartlar yerine, dijital uygulamalara geçiş daha popüler.

Çindeki dijital ödemeler ve nakitsiz dünya için bazı eleştiriler de söz konusu. Örneğin Çin’de yerel halk iki platformu memnuniyetle kullanırken; turistler ve ziyaretçiler ödeme esnasında zor duruma düşebiliyor. Gelecek yıllarda uluslararası ödeme teknolojilerinin entegre olarak bu geçiş sürecinin tamamlanması ve bu tarz sorunların bütünüyle ortadan kalkması mümkün olabilir.

Kaynak: Futurism

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar