Connect with us

Ödeme Teknolojileri

İngiltere’de nakitin yerini banka kartları alıyor

İngiltere Perakende Konsorsiyumu tarafından yayınlanan verilere göre, banka kartları, İngiltere’de ilk kez bir numaralı ödeme yöntemi olarak nakiti geride bırakıyor.

ingiltere_odeme

İngiltere’de geçen yıl gerçekeşen banka kartı ödemeleri, tüm perakende işlemlerinde yaklaşık %4,5’lik artış ile %43 paya ulaştı. Buna karşılık, nakit ile yapılan ödemelerde yaşanan %4,9’luk gerileme ile nakitin perakende pazarındaki ayı %42‘ye indi. Kredi ve banka kartı işlem hacimlerinde ufak bir artış olurken, ilk kez perakende işlemlerinin yarısından fazlası kart ile gerçekleştirildi.

İngiliz Perakende Konsorsiyumu kart kullanımı artışının, temassız ödemelerin yaygınlaşması ve mağazalarda gerçekleşen çevrimiçi ve yeni ödeme uygulamalarını kabul etmek için teknolojiye yatırım yapan perakendecilerin sayısının artmasıyla gerçekleştiğini söyledi.

Bu arada İngiliz Perakende Grubu, Avrupa Birliğinde gerçekeşen düzenlemelere paralel olarak, banka katları arasındaki takas ücretleri üzerine yaptığı düzenlemeler ile yüz milyonlarca sterlin tasarruf etmeye yardımcı olduğunu iddia ediyor. Ancak grup, hükümetin bu avantajların İngiltere’nin AB’den ayrılmasından sonra devam etmes için harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

Grubun politika danışmanı Andrew Cregan, artmakta olan bir grup perakendecinin çevrimiçi ve mağaza içinde kartlar, temassız ödemeler ve yeni ödeme uygulamalarını kabul etmek için yatırımlar yaptığını söyledi. Bu durumun Avrupa Birliği tarafından tanıtılan Kurlararası Regülasyon ile gerçekleştiğini söyleyen Cregan, İngiltere’nin AB’den ayrıldıktan sonra perakendeciler ve müşterilerin regülasyonun avantajlarından yararlanma ve perakende sektörünün karşı karşıya olduğu diğer kart ücret ve masraflarındaki artışı gidermeye yönelik daha fazla düzenleme eyleminin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: Finextra

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar