Connect with us

Mobil

Çin'in nakitsiz şehir atılımı sürüyor

Teknoloji devi Alibaba’nın finans kuruluşu Ant Financial, Çin’deki yeni nakitsiz şehir dönüşümü için düğmeye bastı.

cin_nakitsizAnt Financial, Tianjin belediyesiyle şehri, Kuzey Çin’deki ilk “nakitsiz” kent haline getirme sözü veren bir anlaşmayı imzaladı.

Çin Ekonomi Times gazetesinin Çarşamba günkü haberine göre, plan çerçevesinde, kıyı kenti vatandaşları bu yıl sonuna kadar cep telefonlarıyla otobüs ücretleri ve tıbbi faturalar ile okul harçlığı ve sosyal güvenlik gibi çeşitli ücretleri ödeyebilecek.

Bu anlaşma Alibaba’nın ülkedeki ilk çalışması değil. Nakitsiz şehirler ile ilgili ilk adım şirketin merkezinin bulunduğu Hangzhou’da başladı ve onu Wuhan ve Fuzhou şehirleri izledi.

Ant Financial, Nisan ayında kurulan nakitsiz bir ittifakın önde gelen sponsoruydu. Şirket, önümüzdeki beş yıl içerisinde tüm ülkede mobil ödeme imkânı sağlama sözü verdi.

Şirketin CEO’su Jing Xiaodong’un belirttiği gib nakitsiz şehir kampanyası nakit parayı ortadan kaldırmak anlamına gelmiyor. Sadece müşterilerin ödeme yolunda bir karar vermesine sağlıyor.

Çin Economic Times gazetesine göre, 15,5 milyonluk kentin ikamet ettiği nüfusün içinde 6.9 milyonu gerçek isimle kayıtlı Alipay kullanıcısı bulunuyor. Şehir mobil ödeme aktiviteleri ile ülke çapında 10. sırada yer alıyor.

Mobil ödemeler konusunda dönüşüme büyük önem veren Çin’de daha önce nakitsiz havaalanı için çalışmalar başlamıştı.

Kaynak: ChinaDaily

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar