Connect with us

Ödeme Teknolojileri

İngiltere’de çevrimiçi ve temassız ödemeler artıyor

İngiltere Kartlar Derneği’nin yeni raporuna göre banka ve kredi kartlarıyla yapılan ödemeler iki katına çıkarken; temassız ödemeler ve perakende çevrimiçi ödemelerle tüketiciler ödeme şeklini değiştirdi.

IMG_0489Banka ve kredi kartlarıyla 2006 yılında 6,7 milyar işlem için kullanılırken; 2016 yılında bu rakam 16,4 milyar işeleme kadar yükseldi. Kart işlemlerinde meydana gelen büyümeye rağmen ortalama işle tutarının 43,47 sterline gerilemesi ise tüketicilerin düşük değerli ödemeler için nakit yerine kart kullanmayı tercih ettiği sonucunu bizlere gösteriyor.

Raporda çevrimiçi harcamalar ve temassız ödemelerde yaşanan büyümeye de dikkat çekiliyor. Rapora göre 2016 yılında gerçekleşen her 10 işlemden 4’ü (yüzde 39’u) ya çevrimiçi ya da temassız işlem olarak gerçekleştirildi. Bir önceki sene yani 2015 yılında bu oran sadece yüzde 24’dü.

Rapora göre önümüzdeki on yılda özellikle gençlerin yaptığı temassız ve mobil ödemelerde, 30. doğum gününü kutlayan banka kartı ödemelerinde, önemli bir artış olacak.

Gelecek on yılda banka kartları sayısının yüzde 57 büyüyerek 2026 yılında 18,2 milyar adede ulaşması ve banka kartları ile yapılan temassız ödemelerin ise en az dört kat büyümesi bekleniyor.

Kaynak: Finextra

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar