Connect with us

Ödeme Teknolojileri

Mastercard Raporu: Tüketiciler biyometrik çözümler istiyor

Artan küresel akıllı telefon penetrasyonu ve istekli bir tüketici tabanıyla finansal kurumlar, biyometrinin müşterilerine daha fazla kolaylık ve güvenlik sunma potansiyelini kabul ediyor.

Mastercard-Oxford ortak çalışması ile hazırlanan bir rapor ödemelerin onaylanması için biyometrinin benimsenmesi yönünde tüketicilerin tutumları ve finansal hizmet sağlayıcıların davranışları üzerine kuruldu.

Yapılan tüketici araştırmasına göre katılımcıların %90’ı parolalar yerine biyometrik tabanlı kimlik doğrulama kullanmayı tercih etmek istiyor. Önümüzdeki sene akıllı telefonların küresel satış tutar toplamının 400 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu satış rakamları ile dünyada daha çok kullanıcı biyometrik kimlik doğrulama sağlayan cihazlara erişim sahibi olacak.

IMG_0476

Bununla birlikte yapılan paralel bir araştırmada, banka yöneticilerinin sadece %36’sının müşterilerine biyometrik çözümler sunabilecek kadar konuya hakim olduğu ortaya çıktı. Bu kopukluğu gidermek için raporda performans, kullanılabilirlik, birlikte işlerlik, güvenlik ve gizlilik gibi biyometrik kimlik doğrulama ürünlerinin oluşturulmasında yöneticilerin üzerinde durması gereken beş unsurun ana hatları belirtildi. Mastercard, bu faktörlerin bazılarının tüketiciye diğerlerine daha yakın görünmesine rağmen bir bankanın biyometrik çabaları için uzun vadedeki başarısında tüm faktörlerin eşit derecede önemli olduğunu söyledi.

Mastercard’a göre paydaşlar arasındaki işbirliği biyometrik sistemlerin kurulması için gerekli bir husus.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar