Connect with us

E-Ticaret

İş Bankası e-ihracat hacmini artırmak için DHL ile devrede

1496394185_IsBank_e_ihracat_paketiTürkiye İş Bankası, Türk firmaların yurt dışında tanınmasına yardımcı olmak ve ülkenin e-ihracat hacmini genişletmek için bir iş birliği yaptı. Lojistik sektörünün önemli firmalarından DHL Express ile anlaştı. Ayrıca, e-ticaret alanındaki temel sorunlarına çözümler bulmasını bekledikleri IdeaSoft ile de birlikte çalışacaklar.

Üye iş yerlerinin yurt dışından tahsilat yapmasını kolaylaştıran İş Bankası, bu konuda e-ticaret alanında tecrübeleri bulunan IdeaSoft ve lojistik firması DHL Express’ten yararlanmayı planlıyor. E-ticaret alanından iş yapmak isteyen çeşitli üye firmalar da İş Bankası Sanal Pos hizmetini, DHL Express’in katma değerli gönderim çözümlerini ve IdeaSoft’un bu firmaların ihracat süresince onlara destek olması için tasarladıkları Shopio paketini indirimli fiyatla kullanabilecekler.

Günümüz uygulamaları ve yakın gelecekte hedeflenenler

Oldukça basit hale gelen dış ticaret mevzuatı, 150 kg ve 7.500 euro limitine kadar olan ihracatlarda Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) sayesinde daha da basit bir hal aldı. İş Bankası, 2016 yılı Ekim ayında birbirinden farklı 13 farklı ödeme metodunu üye iş yerlerinin kullanımına sunmuştu. Bununla birlikte, sanal Pos hizmeti alan bir üye firma uluslararası kart sistemleri Visa, MasterCard, Union Pay ve Amex’in de aralarında bulunduğu 13 ödeme metodunu tek bir birleşimde kullanabilir hale geldi.  İş Bankası’nın bugünkü hedefi ise yurt dışına e-ticaret alanında mal göndermek isteyen üyeleri için yazılım altyapısı, lojistik ve ödeme sistemleri gibi çeşitli konularda yardımcı olabilmek. Bu yenilikçi hizmetinin beraberinde bir temel sorunu çözmesi bekleniyor: Ticaretlerini geleneksel yöntemlerle yapan yerli firmaların dijital dünyada kendini yeniden bulması ve yurt dışında yeni pazarlara bu sayede daha rahat ulaşabilmeleri.

Uluslararası e-ticaret dönemi 

DHL Express Türkiye Genel Müdürü Claus Lassen, global e-ticaretin devamlı büyümekte olan bir alan olduğunu belirtiyor ve ülke içinde gelişmekte olan e-ticarete kıyasla çok daha hızlı ilerleyeceğini düşünüyor. Hatta DHL’nin yakın zamanda yaptığı bir araştırmaya göre 2020 yılına kadar olan süreç boyunca uluslararası e-ticaret, yurt içi e-ticarete oranla iki kat daha hızlı büyüyecek. Lassen, Türkiye’nin bu alanda oldukça büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyor. Önlerindeki dönemde ise ortaklarıyla birlikte hedeflediklerinin, uluslararası ticareti yurt içi e-ticaret kadar kolay yapılabilir hale getirmek olduğunu söylüyor.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar