Mastercard ödemeleri hızlandırmak için çalışıyor

Mastercard, kart okuyucularına getireceği yeni teknoloji ile chip and pin işlemlerini hızlandırmak istiyor.

IMG_0285Mastercard, Verifone ve Global Payments ile ortaklığıyla, M / Chip Fast teknolojisini ödeme terminallerine dahil ederek mağazalardaki ödeme işlemlerini hızlandırmak üzere çalışmaya başladıklarını açıkladı.

Chip and Pin’li kartlar, Avrupa’da yaygın olarak kullanılmaya devam ederken ve özellikle Türkiye’de artık bir standart haline gelmiş olmasına rağmen; Amerikalı tüketiciler ve perakendeciler Chip and Pin’li kartları kabul etmekte yavaş davranıyor. Perakendecilerin iki yıl önce geçiş sürecini tamamlamış olması hedeflenmişti ancak terminallerin aktivasyonu konusunda problemler yaşandı. İşlemin tamamlanması imzalı işlemlere göre biraz daha uzun sürebiliyor bu sebeple sabırsız müşteriler için oluşan kuyruklar sonsuzluk gibi görünebiliyor.

Şirketler bu işlemleri hızlandırmaya odaklanıyor. Geçen yıl Square, yeni okuyucusuyla işlem süresinin bir saniye kadar kısalttığını açıklamıştı. Mastercard ise “güvenlik açısından kritik olan işlemleri önceliklendiren” M / Chip Fast teknolojisini tanıttı. M/Chip Fast ile Square’in kart okuyucusu bir manyetik şerit işlemi ile aynı sürede ödeme işlemini gerçekleştirdi.

Mastercard bu ortaklıkla, ödemelerde bekleme süresini hızlandırmak için teknolojisini perakende satış noktalarında kullandığı terminallerine dahil etmeyi hedefliyor. Öncelikle fast food zincirleri ve marketler gibi müşterilerin hızlı bir şekilde hareket etmeye alıştıkları yerlerde uygulamaya geçiş yapılacak. İşlem süresinin hızlandırılması, çipli kartların daha kolay kullanılmasını sağlayacak ve ABD’de uzun süredir geciken çipli kartlara geçişi hızlandırılabilecek.

BKM_FTI_Banner_728x90