Connect with us

E-Ticaret

Alibaba’dan büyük yatırım

Çin’in en büyük e-ticaret şirketi Alibaba ve finansal hizmetler kolu olan Ant Financial, Çin yemek dağıtım hizmeti veren Ele.me’ye 1 milyar dolar veya daha fazla büyüklükte bir yatırım yapmaya hazırlanıyor.

IMG_0750

Gelen yatırımla birlikte Ele.me 5,5 ile 6 milyar dolar arasında bir piyasa değerine ulaşacak. Yapılan bu yatırım, Alibaba’nın rakibi Tencent Holdings’in desteklediği Meituan Dianping adlı servise karşı rekabet edebilmesine yardımcı olacak. Bu kategorideki hizmetlerin cirosunun ise 2017 yılında 1,1 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Çin’deki gıda dağıtım piyasası, hızlı büyüme gösteren perakende alanlarından birisi olduğu için Alibaba ve Tencent için çekici görünüyor. Alibaba şu anda Ele.me’deki en büyük hissedar ve küçük bir hisseye sahip olan Tencent ise Alibaba’ya karşı bu yatırımlarını hızlandırmak istiyor. Alibaba’nın ayrıca kullanıcıların cep telefonlarından spa ve restoran rezervasyonları yapmalarını sağlayan Koubei isimli bir servisi de bulunuyor.

Alibaba’ya ait, mobil ödeme hizmeti Alipay ve Ali Cloud isimli web barındırma hizmetleri de büyümeye devam ediyor. Alibaba, Ele.me’ye ilk yatırım yaparken, çevrimiçi – çevrimdışı pazarı bir birine bağlayan şirketlere yatırım yapmaya devam edeceğini söyledi. Alibaba yakında bu yatırımlarına, tüketicilerin çevrimiçi veya uygulama aracılığıyla ulaştığı taksi hizmeti şirketlerini de katarak devam edecek.

Alibaba ve finansal hizmetler şirketi olan Ant Financial için bu tarz yatırımlar önemli zira Alipay’in genişlemesi ve Ant Financial’ın neredeyse elektronik ticaret açısından doymuş iç pazarda büyümesi için bu adımlar gerekiyor. Öte yandan Alibaba genişlemek için yurt dışı yatırımlarına da devam ediyor. Kısa bir süre önce bazı finansal servislerini Brezilya’da hayata geçirmeyi planladığını açıklamıştı.

Kaynak: Bloomberg

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar