Connect with us

Ödeme Teknolojileri

Dijital ödemeler sosyal adaleti geliştiriyor

Toronto’da gerçekleşen “Kanada Ödemeler Zirvesi” konferansının ilk gününde dijital ödeme çözümlerinin sosyal adaleti geliştirmek için önemli bir araç olmasına dair tespitler dikkat çekti.

Mobil devrim, Blockchain teknolojisi ve ilişkili kripto para birimlerinin yükselişine rağmen, hâlâ nakde bağlı bir dünyada yaşıyoruz ve yaklaşık iki milyar kişinin hâlâ bankacılık servislerine erişimi bulunmuyor.

Bill & Melinda Gates Vakfı’nda ‘Yoksullar için finansal hizmetler’ müdür yardımcısı olarak çalışan Kosta Peric gerçekleşen konferansta; “Yoksul olmak pahalıdır” sözleriyle bu durumu özetliyor.

Eski Swift çalışanı olan Peric’e göre mevcut durum firmaların kendi içlerinde oluşturduğu kapalı yapılara benzer 1990’lı yılların İnternet’ine benziyor. “Şu anda, M-Pesa gibi büyük ölçüde başarılı bir servis bile aynı sorunla uğraşıyor: hem gönderici hem de alıcınınsistemin içinde bulunması gerekiyor” diyor Peric.

Bu durumun değişmesine yönelik açıklamalarda bulunan Peric Finextra’ya verdiği röportajında; “Finansal sistemlere dahil olma sürecinin başarılı olabilmesi için mobil para sistemlerinin açık döngü altında olması gerektiğini ve böylece herkesin sağlayıcıdan bağımsız olarak gerçek zamanlı olarak işlem yapabileceğini” belirtiyor.

Diğer katılımcılara örnek olması için Meksika, Ürdün ve Peru’yu örnek veren Peric bu ülkelerin Gates Vakfı’nın vizyonuna yakın görüşleri benimsediğini vurguluyor.

Öte yandan Peric, Bitcoin gibi ademi merkezi bir yapı yerine küresel olarak kabul edilen merkezi bir finansal dijital kripto para birimi çözümüne ihtiyaç duyulduğunu vurguluyor. Bununla birlikte, zirvede bulunan diğer konuşmacılar, yoksulluğun üstesinden gelmek için kripto para birimlerinin altındaki Blockchain teknolojisinin potansiyelini ele almaktan geri kalmıyor.

ConsenSys’ten Henry Chan, BM Dünya Gıda Programı’nın, Uganda’da gıda bankaları gibi yerlere daha hızlı para nakletmesine yardımcı olmak için bir Blockchain altyapısı kullanmaya başladığına dikkat çekiyor zira bu teknoloji dolandırıcılıkla mücadele etmeye ve harcamaları takip etmeye yardımcı oluyor.

Konferansın farklı bir oturumda, Gıda Programında yenilikçiliğe öncülük eden Robert Opp, teknoloji sayesinde paranın nasıl kullanıldığını yönlendirebildiklerini anlattı. Opp ve ekibi, insanların mikrobağışlar yapabileceği, ShareTheMeal adlı bir kitlesel fonlama uygulaması oluşturdu. İlk yılda uygulama 800.000’den fazla indirmeyi geçti ve 6 milyon dolardan fazla bağış topladı.

Opp, bunun tüm programın küçük bir kısmını oluşturmasına rağmen, daha genç ve dijital bağışçıları çekmek için iyi bir yol olduğunu belirtiyor.

Platform ve teknoloji ne olursa olsun nakitsiz bir dünyada dijital ödemelerin topluluklar için daha adil ve kaynaklara daha erişilebilir bir demokratik finans sistemini mümkün kılacağı açık şekilde görülüyor.

Kaynak: Finextra

 

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar