Connect with us

Mobil

Mobil ödemeye tüm dünyada ilgi artıyor

Yeni Zelanda merkezli banka Kiwi ve Mastercard tarafından yapılan bir araştırmaya göre ülkedeki mobil ödeme teknolojilerine duyulan ilgi giderek yükseliyor.

yeni_zelandaYapılan araştırmaya göre Yeni Zelanda’da 10 kişiden yaklaşık altısı (tam olarak yüzde 59’u) mobil ödemelerinin önümüzdeki dönemde yaygınlaşacak en önemli ödeme teknolojisi olacağını düşünüyor. Ayrıca ankete katılanların yüzde 47’si ödemelerini giyilebilir ürünler ile yaparken yüzde 42’si ise yüz tanıma ve parmak izi gibi biyometrik yöntemlerle yaptığını açıkladı.

Mastercard ile gerçekleştirilen ankete katılan 1000’in üzerindeki katılımcının yüzde 41’i tamamen nakit olmadan yaşayabileceklerini ve sadece “birkaç yıl içinde” ortaya çıkacak ödeme teknolojilerini kullanabileceklerini söylediler. Ankete göre katılımcıların yüzde 90’dan fazlası ana ödeme yöntemi olarak kart kullanıyor.

Ankete katılanların yüzde 44’ü Yeni Zelanda’nın “sadece kart ve dijital cüzdan ekonomisi” olma yolunda ilerlediğini düşünüyor. Ancak yüzde 38’i perakendecilerin yeni ödeme yeniliklerini benimsemek için daha fazla çaba harcaması gerektiğini söylüyor.

Mastercard Yeni Zelanda ve Pasifik Adaları Ülke Müdürü Peter Chisnall: “Kart ödemelerinin kabulü ve gittikçe artan temassız ödemeler, Yeni Zelandalıların günlük işlemler için nakite daha az bağımlı olduğu anlamına geliyor. Yeni Zelandalılar, yakın gelecekte mobil ödemeler ve biyometri gibi ortaya çıkan yeni ödeme yöntemlerini görmeyi umuyorlar. Ancak ana akım haline gelmeden önce yapılması gereken daha çok şey var. Terminal güncellemeleri ve temassız etkinleştirme, tüketicilerin ve perakendecilerin yeni ödeme teknolojisinden faydalanmasına ve tüketici talebinin artmasına yardımcı oluyor.”

Yeni Zelanda gibi ülkeler yenilikçi teknolojilerin test edilmesi ve genel kullanıma sunalıması için güzel bir test sahası oluşturuyor. Bu sebeple bu gibi gelişmelerin gelecek stratejilerini belirlerken dikkate alınması önem taşıyor.

Kaynak: NFCWorld

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar