Connect with us

Girişimler

Çocuklar için banka kartı dönemi

Current adlı girişim çocukların finansal hacamaları için ebeveynlere yeni bir teknolojik çözüm sunuyor.

IMG_0252Şirket, gençlerin kendi banka hesaplarını kullanarak; mağazalarda veya online olarak alışveriş yapmalarını sağlayacak bir banka kartı sunuyor. Ebeveynler ise kendilerine özel mobil uygulamayla çocuklarının harcamaları takip edebilecek, tasarruf yapmalarını ve çok daha fazlasını yönetebilecek. Böylece çocuklar, bu teknolojik çözüm yoluyla erken yaşlarda para yönetimi hakkında bilgi edinecek.

Wall Street’te on yedi yıl yöneticilik de dahil farklı pozisyonlarda çalıştığını söyleyen Current’ın kurucusu Stuart Sopp, bir baba olarak çocuğunun finansal disiplin kazanması için yardımcı olacak bir şey yaratmak istediğini söyledi. Current, çocuğun para yönetim sürecini dijitalleştirerek ailelerin nakit eğitimine yardımcı olabilir, ancak uygulamaya bağlı bir banka kartınının çok daha ötesindedir.

iOS ve Android platformları için sunulan mobil uygulama, ebeveynlerin çocuklarına yönelik beklentileri ve yönergeleri de belirlemelerine yardımcı oluyor. Paranın nasıl ve ne zaman edinildiğini değil aynı zamanda nerede ve ne kadar harcandığını da gösterir. Uygulama sayesinde ebeveynler çocukları bir ödeme yapmadan önce bu işlemi gözden geçirebilir ve yönetebilir. Aileler aynı zamanda belirledikleri miktarı da haftalık olarakçocuklarının hesabına aktarabilir.

Current

Kendilerine verilen özel bir banka kartı ile çocuklar özerklik duygusuyla tanışır ancak bu kartın bağlı olduğu uygulama sayesinde yaptıkları harcamalar, aileleri tarafından görülür ve kontrol edilir. Örneğin ebeveynler, günlük harcanabilecek veya ATM’den çekilecek paraya limit koyabilir. Buna ek olarak kullanılacak olan kartın gazino, bar gibi çocuklara uygun olmayan belirli kategoriler ve işletmelerde kullanılmasını engelleyebilirler. Ayrıca herhangi bir kategori içinde yer almayan satış noktalarından birkaç işlem gerçekleştikten sonra da bunları görüp aileler bu yerlerde de kartın kullanılmasını engelleyebilir.

Bu teknolojik kart ile birlikte çocuklar için sunulan bir başka özellik sayesinde çocuklar Facebook Messenger, Kik, iMessage ve benzeri mesajlaşma servisleriyle kendi hesap bakiyelerini kontrol edebilir, işlemlerini görüntüleyebilir ve harcama alışkanlarını takip edebilirler.

Öte yandan Current bu hizmetleri ücretsiz sağlamıyor. Kullanıcıların iki veya üç yıllık ödeme yapması durumunda aylık 2 ila 3 dolar arasında değişen, aylık kullanım içinse her ay başına 5 dolarkullanım ücreti talep ediyor.

Current şimdilik ABD dışında hizmet vermiyor olsa da Sopp; Kanada, Almanya, Yeni Zelanda ve İngiltere ile görüştüklerini burlarda da bir talep gördüklerini açıkladı. Büyük ihtimalle önümüzdeki yıllarda bu bölgelerde de Current çözümleri kullanıma sunulabilir.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar