Connect with us

Mobil

Alipay, ABD’de hizmete giriyor

Çin’in dominant mobil ödeme servisi ABD’ye adım atıyor.

IMG_0249Çin’in devasa e-ticaret şirketi Alibaba’ya bağlı bir diğer devasa FinTech şirketi olan Ant Financial’ın Alipay isimli ödeme servisi Amerika Birleşik Devletlerinde hizmete girecek.

Ant Financial’ın First Data ile yaptığı anlaşma sayesinde Alipay, ABD’de dört milyondan fazla perakende satış noktasında kullanılabilecek. Bu anlaşma ile Alipay ABD pazarına adım attığı ilk anlaşmasını gerçekleştirmiş oldu. First Data ve Ant Financial geçen yıl üst düzey perakendecilerle bir araya gelmek için ortaklık kurmuştu.

Dünya çapında 450 milyon kullanıcıya sahip olan Alipay’in müşterilerinin çoğunluğu Çin’de bulunuyor. Ancak verdiği hizmet alanı Güneydoğu Asya’da giderek genişliyor. Özellikle Çinli turistlerin sıklıkla seyahat ettiği pazarlarda yoğunlukla kullanılan Alipay, kullanıcıları tarafından daha kolay bir ödeme yöntemi olarak değerlendiriliyor.

Alipay’i desteklemeye başlayan First Data’nın ortakları bu gelişmeden mutlu görünüyor. Öte yandan Apple Pay ve geleneksel kredi kartları gibi yerel alternatiflerin, Alipay’in bu adımından kısa vadede olumsuz etkilenmesi beklenmiyor.

Bu anlaşmayla Ant Financial’ın yürütttüğü bir dizi genişleme stratejisine paralel olarak, ABD yeni bir pazar oluşturuacak. Ant Financial, dijital ödemelerin ve bankacılığın aktif olarak geliştiği pazarlarda bir ticari avantaj elde etmek için Kore, Hindistan, Filipinler, Singapur, Endonezya ve Tayland’da yatırımlar yaptı. Ayrıca Alipay geçtiğimiz senden bu yana Avrupa pazarında da çeşitli ülkelerde özellikle Çinli turistlere hizmet vermek için faaliyete geçti.

ABD’de Ant Financial’ın izlediği strateji Çin’deki stratejisinden biraz farklı zira zaten kurulmuş bir ödeme sistemi altyapısı bulunuyor. Bununla birlikte şirket geçtiğimiz günlerde zorlu bir ihale savaşını kazanarak uluslararası para transfer servisi MoneyGram’ı 1,2 milyar dolar karşılığında satın almayı da başardı. Bu anlaşma First Data ile yapılan anlaşmanın kapsamından uzak fakat Çinli FinTech şirketinin ABD pazarında her zamankinden daha aktif olmayı hedeflediğini bize gösteriyor.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar