Connect with us

Mobil

Commercial Bank para transferi için Blockchain kullanacak

Katar’ın ilk özel bankası olan Commercial Bank, para transferleri için Blockchain teknoloji kullanmaya başladı.

qatar_commercial_bankKatar’ın ilk özel bankası Commercial Bank, Hintli yazılım devi Infosys tarafından geliştirilen bulut tabanlı Blockchain altyapısı kullanarak uluslararası bir para transferi denemesinin başarılı bir şekilde tamamlandığını açıkladı.

Geçtiğimiz ay Commercial Bank, Türkiye, Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan üç ortak bankanın paylaştığı bir Blockchain şebekesinde para transferi denemelerini gerçekleştirdiğini duyurdu. İlk deneme gerçek zamanlı, bankadan bankaya uluslararası transferleri önemli ölçüde daha düşük maliyetlerle sunarak başarılı olduğunu kanıtladı. Banka, Orta Doğu ve Asya arasındaki yüksek havale koridorlarını hedeflerken, Blockchain tabanlı havale servisi için düzenleyici kurumlardan onay alacağını açıkladı.

Bu hafta yapılan bir duyuruda, kullanılan Blockchain Hintli bilişim teknolojisi devi Infosys’in tamamına sahip olduğu bir yan kuruluşu olan EdgeVerve Systems’in bir parçası olan Infosys Finacle tarafından geliştirildiği açıklandı. Infosys ayrıca, denemenin başarılı bir şekilde tamamlanmasının, bulut tabanlı bir Blockchain ağında çalışan uluslararası havale işlemlerinin ilk örneği olduğunu iddia etti.

Geçtiğimiz haftalarda Akbank da benzer bir duyuru yapmış ve Ripple Blockchain ağına üye olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: Cryptocoinsnews

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar