Connect with us

Ödeme Teknolojileri

Ödeme girişimi Plastc'den çıkarılması gereken ders

Tüm kredi kartlarını birleştirmeyi vaadeden FinTech girişimi Plastc başarısızlığa uğradı. Ancak bu başarısızlık ödeme girişimlerine güzel bir ders veriyor.

IMG_0176Bütün kredi kartı bilgilerini içermeyi vadeden akıllı ödeme kartı Plastc, 2014’te ön sipariş almaya başladıklarında müşterilerin cebindeki tek ödeme kartı olmaya söz vermişti. Neredeyse geçen üç yıl ve sayısız sipariş ertelemesinin ardından şirket havlu attı.

Plastc, web sitesinden yaptığı paylaşımda 20 Nisan’da resmi olarak kapatıldığını açıkladı. Magnify Money’nin bültenine göre Plastc 80.000 ön siparişle 9 milyon dolar topladı. Plastc, Şubat ayında 3,5 milyon dolarlık bir yatırım bekliyordu, ancak yatırım grubu geri çekilince bu kaynak da suya battı. 6,75 milyon dolarlık başka bir yatırım daha bulunmasına karşın yatırımcı son dakikada kararından vazgeçti.

Plastc, kart üretimine başlamak için paraya ihtiyaçlarının olduğunu, eğer gerekli para bulunamazsa kepenk indireceğini ve herkesin işsiz kalacağını söyledi. 9 milyon doların neden yetersiz kaldığı konusu ise üzerindeki sır perdesini koruyor.

Müşteriler şimdi şirketi, vermiş oldukları siparişlerin iadesi konusunda bombardımana tutuyor. Ön şipariş verenlerin hiçbiri, karşılığını alamadı.

Bu her ne kadar başarısız bir FinTech girişimi olarak karşımıza çıksa da ödeme dünyasının dışrıdan gözüktüğü kadar kolay olmadığını ve yüksek miktarda yatırım almanın dahi (Plastc örneğinde ön sipariş ile gelen 9 milyon dolar)  yetersiz olabileceğini bizlere gösteriyor. Bu sebeple mevcut başarılı girişimler kadar regülasyonun da bu dünyada tüketicinin zarar görmemesi için ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar