Connect with us

Fintech

FinTech Türkiye sektörü umut veriyor

1492068362_Turkiye_Fintech_EkosistemiDeloitte raporuna göre Türkiye’de FinTech yatırımlarının miktarı 2016’da bir önceki yıla göre %175 büyüyerek 29 milyon dolara ulaştı. Şu an yaklaşık 15 milyar dolar büyüklüğe sahip Türkiye FinTech sektörünün, yılda ortalama %14’lük bir büyüme ile gelişmesini sürdüreceği ön görülüyor. Türkiye, yakın gelecekte jeopolitik avantajını da kullanarak, finansal teknolojilerde bölgesel bir merkez haline gelme potansiyeline sahip.

Türkiye’de profesyonel hizmetler alanındaki 30 yılı geride bırakan Deloitte, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve FinTech İstanbul işbirliği ile ‘Türkiye FinTech Ekosistemi’ raporunu yayınladı.

Rapora göre, Türkiye’de 2012 yılında 4,6 milyon dolar olan FinTech yatırımlarının miktarı 2016 yılında bir önceki yıla göre %175 büyüme göstererek, 29 milyon dolara ulaştı. Girişim sermayeleri ve melek yatırım ağları son 4 yılda (2012-2016) ülkedeki FinTech girişimlerine toplam 53,2 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Deloitte Türkiye Risk Danışmanlığı Ortağı Cüneyt Kırlar; “Teknolojinin uzun süredir finans dünyasının kalbinde yer almasıyla birlikte, son yıllarda finansal teknolojilerin rüzgârı daha hızlı esiyor ve bu etki hem küresel düzlemde hem de Türkiye özelinde çok ciddi biçimde hissediliyor. Türkiye FinTech ekosistemi ülkemizdeki güçlü bankacılık sisteminin de desteği sayesinde, yeni girişimler ve yatırımcılarla her geçen gün artan bir hızla büyüyor” dedi.

Bankalararası Kart Merkezi CEO’su Soner Canko da konu hakkında şu görüşleri ifade etti; “Genç nüfusumuz, coğrafi konumumuz, dinamik girişimcilik kaynağımız ve güçlü finans sektörümüz ile FinTech alanında büyük bir avantaja sahibiz. Bu özellikleriyle Türkiye’nin son yıllarda yaptığı atılımı daha da ileri taşıyarak, FinTech girişimleri için ideal ülkelerden biri haline geleceğine; yatırımcıların daha çok ilgisini çeken, dünya markası FinTech şirketlerinin yer aldığı bir ekosisteme kavuşacağına inanıyoruz.”

FinTech İstanbul Kurucu Ortağı Prof. Dr. Selim Yazıcı ise, Türkiye’nin güçlü bir bankacılık sistemine sahip olduğunun altını çizerek, şunları söyledi; “Kartlı ödeme sistemlerinin yaygınlaşması ve mobil teknolojilerin yoğun biçimde kullanımı, ülkemizde FinTech start-up’larına ciddi fırsatlar sağlamaya başladı. Bu durum, ülkemizin uzun vadede FinTech konusunda önemli bir yere sahip olacağının da öncü göstergesidir.”

Deloitte’un ‘Türkiye FinTech Ekosistemi’ isimli raporuna buradan ulaşılabilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar