Connect with us

E-Ticaret

Rusya'nın e-ticaret hacmi rekora koşuyor

Rusya, elektronik ticaret konusunda hızla büyüyor. Association of Online Retail Companies (AKIT) isimli kuruluşun araştırmasına göre Rus halkının 2016 yılında elektronik ortamda yaptığı alışverişin hacmi 14.85 milyar Euro olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıla oranla bu rakam %20 büyümeyi ifade ediyor.

2017 yılında ise Rusya’daki e-ticaret hacminin 16 milyar Euro’yu geçmesi bekleniyor.

Rusyadaki e-ticaretin yaklaşık üçte biri ise yabancı mağazalardan yapılan alışverişten oluşuyor. Yani Rus halkı online olarak yurt dışından yaptıkları siparişlerle yaklaşık 5 milyar Euro’luk ithalat gerçekleştiriyor. Öte yandan yurt içi online mağazalardan da 10 milyar Euro düzeyinde alışveriş yapmış durumdalar.

Rusya’nın yurt dışından onilne yaptığı alışverişin adetsel olarak %90’ı ise komşusu Çin’den geliyor ancak yurt dışına harcanan paranın sadece %50’si Çin’e gidiyor. Öte yandan yurt dışından yapılan bu 5 milyar dolarlık alışveriş için halk neredeyse yok boyutunda gümrük vergisi ödüyor çünkü gümrük kapılarında bu kargoların çok azı açılarak kontrol ediliyor ve gümrük vergisi uygulanıyor. Ancak alışverişin hacmi arttıkça Rus hükumetinin daha sıkı kontroller yaparak gümrük vergisini daha sıkı uygulayacağı düşünülüyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar