Connect with us

E-Ticaret

WeChat Avrupa'ya yerleşmeye hazırlanıyor

wechatBüyük çoğunluğu Çin’de bulunan 900 milyona yakın kullanıcıya sahip dev mesajlaşma uygulaması WeChat, Çin sınırlarının dışına çıkarak Avrupa ve ABD’de yerleşmek için ofis aramaya başladığını duyurdu.

Uygulama içi e-ticaret ve ödeme uygulamaları ile dikkat çeken WeChat, normal bir sohbet programının ötesinde önemli bir e-ticaret platformu olarak işlev görüyor. Kullanıcıları uygulama üzerinde mal satabiliyor, ödeme gönderip alabiliyor.

Halihazırda İtalya’da bir ofisi bulunan WeChat, ne var ki burada çok aktif değil. İki sene önce İtalya ofisinin açılışı nedeniyle kullanıcı çekmek için Lionel Messi ile bir reklam kampanyası yapsa da, uygulamayı indiren çok sayıda Avrupalı’nın, Çin kültürüne göre dizayn edilmiş uygulamadan çabuk sıkılıp çıktıkları biliniyor.

WeChat bu kez aynı hatayı yapmamak için Avrupalıları uygulamayı kullanmaya ikna etmek amacıyla ödevine iyi çalıştığının altını çiziyor. Uygulamanın batı dünyasında yaygınlaşması halinde, Avrupalılar ve Amerikalılar için yeni bir ödeme ve e-ticaret platformu hayata geçmiş olacak. Tabi WeChat’in Avrupa ve Amerika’ya gözünü dikmesi burada popüler olan Facebook Messenger ve WhatsApp gibi uygulamaların WeChat’ın finansal özelliklerini hızla kopyalayarak rekabet için kendilerini geliştirmeleri anlamına gelecek. Diğer bir deyişler, 2017’de Avrupalılar mesajlaşma yazılımları üzerinden mal satın almak ve para alıp göndermek gibi işlemlere hızla alışabilirler. Bu misyonu Facebook, Google, Apple gibi batılı şirketler üstlenmese, WeChat seve seve üstlenecek gibi görünüyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar