Connect with us

Ödeme Teknolojileri

Facebook Messenger artık döner siparişinde de kullanılıyor

Chatbot’lar yaşamın daha fazla noktasında varlığını hissettirmeye başlıyor. Karşılaştığımız son örnek ise Facebook Messenger üzerinden döner siparişi oldu.

Chatbot’lar her geçen gün daha fazla şirket tarafından tercih ediliyor. Şirketler için müşterileriyle iletişim kurma ve bunu bir gelire çevirme aracı haline gelen chatbot’lardan faydalanan son şirketlerden biri KasapDöner oldu.

kasapdonerDaha önce Facebook üzerinden bulunulan konuma göre sipariş verebilme uygulaması başlatan KasapDöner’in yeni servisinde kullanıcılar bilgisayarları ya da telefonları üzerinden şirketin Facebook sayfasına girerek karşılarına çıkan chatbot ile yazışmaya başlıyor.

Jetlink tarafından geliştirilen sistemde seçimini yazan kullanıcının siparişi adres bilgisine göre en yakın şubeye otomatik olarak yönlendiriliyor. Sistem, istenirse doğrudan Facebook Messenger’a girilerek de kullanılabiliyor.

KasapDöner olarak teknolojiyi ve yenilikleri sevdiklerini ifade eden Global Restoran Yatırımları Genel Müdürü Bahar Özürün, anlık mesajlaşma uygulamalarının mobil kullanımda çok büyük bir yer tuttuğuna dikkat çekiyor. Trendi yakalamak ve müşteri memnuniyetini artırmak için bu uygulamayı devreye aldıklarını kaydeden Özürün, ilerleyen döneme dair amaçlarını yurtdışında yaygınlaşmalarını takiben diğer ülkelerde de bu sistemi devreye almak olduğunu sözlerine ekliyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar