Connect with us

Mobil

Mobil ödemenin yaygınlaşması için eğitim şart!

Mobil ödemeyi kullanan tüketiciler hızla artıyor, doğru. Mobil ödemeyi kabul eden zincir mağazalar da artıyor. Bu da doğru. Fakat eksik bir şey var ve o da eğitimin ta kendisi…

Mobil ödeme kullanımında dünyada hangi ülke lider diye sorarsanız bir Avrupa ya da Kuzey Amerika ülkesi duyma ihtimaliniz var. Ancak konuyu bilen bir uzmana bu soruyu yöneltirseniz size Çin, Avustralya ya da Afrika’dan bir ülke söyleyecektir.

mobile-paymentsABD’deki durumu analiz eden Boston Merkez Bankası, bünyesinde oluşturduğu Mobil Ödeme Sektörü Çalışma Grubu (MPIW) üzerinden bir araştırma gerçekleştirdi. Üyeleri arasında Google, Microsoft, Paypal ve Samsung gibi firmaların bulunduğu bu grupta ayrıca tamamen ödeme teknolojilerine odaklanmış çok sayıda üye de bulunuyor.

Haziran 2015 – Mayıs 2016 arasındaki bir yıllık bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkan araştırma ve ilgili rapor için keyifleri kaçırtan bazı unsurlar mevcut. Test kullanıcılarının Amazon, Android Pay, Apple Pay, Masterpass, Samsung Pay, PayPal ve Visa Checkout gibi servisleri mağazalarda kullanma denemeleri kimi yerlerde hüsranla sonuçlanmış durumda.

Kullanımı için her ne kadar “kolay” nitelendirmesi yapılsa da pek çok tüketici mobil dijital cüzdanlarını doğru bir şekilde kullanmayı başaramadı. Ancak bunun da ötesinde, yardım almak istedikleri mağaza görevlileri de durumdan bihaberdi. Mobile Payments Today’de yayınlanan yorumda, zincir mağazaların farklı şubelerinde farklı bilgi seviyesine sahip personeller olduğuna dikkat çekiliyor. Bu personellerin şirket merkezi tarafından bir eğitime tabi tutulmasına rağmen, çok sık karşılaşılmamakla birlikte Apple Pay logosu olsa bile personelin “Apple Pay burada geçmiyor” yanıtı verdiğinden bahsediliyor.

Rapora dair yapılan analizdeki bir başka nokta ise ödül programlarının kullanımı teşvik etmesi. Starbucks gibi bu tip uygulamaları yoğun olarak kullanan zincirlerde ya da Sweetgreen gibi nakitle ödemenin geçerli olmadığı restoranlarda durumun daha iyi olduğu belirtilirken bunda uygulanan ödül programlarının etkili olduğuna değiniliyor.

Yapılan araştırmanın Boston özelinde ya da ABD genelinde nasıl bir değişime yol açacağını kestirmek şimdiden zor. Ama çıkan temel sonuç, mobil ödeme konusunda hem tüketicilerin hem de mağaza çalışanlarının ciddi bir eğitime ihtiyaç olduğu yönünde.

Bahsi geçen raporu bu linkten indirebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar