Connect with us

E-Ticaret

Amazon Orta Doğu'nun e-ticaretinde güçlenmeye hazırlanıyor

amazon 5

400 milyar dolarlık e-ticaret devi Amazon, bugüne kadar Orta Doğu operasyonlarını Avrupa veya çevre ülkelerdeki ofislerinden yönetmeyi tercih etmiş hatta bazı Orta Doğu ülkelerine zaman zaman hizmet vermeyeceğini açıklamıştı.

Ancak e-ticaretin bu dev ismi Orta Doğu’ya bakışını değiştiriyor olduğunun işaretlerini göstermeye başladı.

Petrol yerine ticaret

Petrol ekonomisinin bitmek üzere olduğunu anlayan Körfez ülkelerinin zengin şeyhlerinin e-ticaret odaklanarak dünyadaki e-ticaret üzerinde söz sahibi olmak için hamle yaptıklarını gören Jeff Bezos, yakın gelecekte Amazon’a büyük rakip olabilecek Körfez ülkelerindeki girişimleri saf dışı bırakmak için satın almalara başladı.

Orta Doğu ülkelerine odaklanmış bir e-ticaret girişimi olan Souq.com’u, Orta Doğu’lu girişimcilerden satın aldığını açıklayan Amazon, bu satın alma içinse 1 milyar doların altında bir ödeme yaptı.

2005 yılında zengin Arap şeyhlerinden 450 milyon dolar fon toplayarak kurulan Souq.com’u 650-700 milyon dolar düzeyinde bir fiyatla satın aldığı düşünülen Amazon’un yeni hedefinin ise, bölgede e-ticareti kendi tekeline almak isteyen Suudi Arabistan olduğu düşünülüyor. Suudi Arabistan’ın yöneticileri, geçtiğimiz yıl 1 milyar dolar sermaye ile yeni bir e-ticaret şirketi kurmuşlardı.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar