Connect with us

E-Ticaret

McDonald's mobil sipariş ve ödeme hizmeti sunmaya başladı

Kısa bir süre önce mobil sipariş ve mobil ödeme konusunda testler yapan ünlü fast food zinciri McDonald’s yen i sistemi hayata geçirdi.

mcdonaldsFirmanın Mobile Order & Pay adını verdiği hizmeti ülke çapında deneme amacıyla ABD’de belirlenen şubelerinde kullanıma sunuldu. Denemeler olumlu sonuçlanırsa yıl sonuna kadar ilk olarak ABD’de daha sonra dünya çapındaki McDonald’s şubelerinde hayata geçirilecek.

Başlangıçta, mobil sipariş, şirketin mobil uygulaması aracılığıyla, California, Salter ve Monterey’de bulunan 29 restoranda hayata geçirilecek olan yeni sipariş ve ödeme sistemi testin ardından 20 Mart’ta Washington eyaletinin Spokane kentinde 51 restoranda da kullanıma sunulacak.

McDonald’s, 2017 yılının dördüncü çeyreğine kadar 14 bin ABD restoranında mobil sipariş sistemini hayata geçirmeyi planlıyor. Haber ajansı Reuters’e göre Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, Avustralya ve Çin’de 6 bin kişi bu teknolojiyi yıl sonuna kadar kullanacak.

McDonald’s mobil uygulaması, müşterilerin menüye göz atmasına, haftalık fırsatları kontrol etmesine, yakınlardaki yerleri bulmasına ve daha fazlasına imkan sağlıyor. Ancak kısa bir süre sonra müşterilerin sipariş vermesine ve ödeme yapmasına da izin verecek.

Teknolojinin uygulanması ise fast food rakiplerinden biraz farklı: Müşteriler sipariş verdikten ve uygulamada ödeme yaptıktan sonra, McDonald’s, müşterinin yerini bulmak için lokasyon teknolojisini kullanıyor. Yani müşteri restorana yaklaştığında sipariş hazırlanıyor. Bu sayede yemekler hazırlandıktan sonra ısı lambası altında bekletmeye gerek kalmıyor.

Bu sonbaharda açıklanan bir Deloitte araştırmasına göre fast food lokantalarına yapılan müşteri ziyaretlerinin sıklığı yüzde 6 artarken, sipariş vermek için teknoloji kullanıldığında ortalama harcama yüzde 20 civarında arttı.

Raporlar, mobil uygulamaların Starbucks, Taco Bell ve Domino’s gibi zincirlerdeki satışları artırdığını kanıtlandı. Örneğin, mobil sipariş ve mobil ödeme, Starbucks’ın ABD’deki işlemlerinin yaklaşık yüzde 7’sini temsil ediyor ve mobil ödemeler, tüm işlemlerinin yüzde 27’sini oluşturuyor.

McDonald’s ayrıca ABD’de Miami, Orlando şehirlerinde UberEATS ile teslim testlerine başladığını da açıkladı.

Kaynak: TechCrunch

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar