Connect with us

Fintech

Kenya’da mobil ödeme için kritik tarih

Yalnızca Afrika’nın değil, dünyanın da mobil ödeme konusunda önde gelen ülkelerinden biri olan Kenya’da şu sıralar ciddi bir hareketlilik var.

İçinde bulunduğumuz 2017’de dünyanın ilk mobil ödeme uygulamalarından biri olan M-Pesa 10. yılını kutluyor. Ulaşımda yaşanan zorluklar ve enerjinin ülkenin her alanında etkin şekilde kullanılamaması nedeniyle ortaya çıkan “SMS ile bankacılık işlemleri yapma” çözümü M-Pesa, ülkeyi bu sektörde dünyanın önde gelen ülkeleri arasına katılmıştı.

kenya-mobil-cuzdanTemel bankacılık hizmetlerini kullanmayanların bile bir mobil hesap açarak dahil oldukları sistem zaman içinde daha da gelişti. Şimdi sıra, ülkedeki tüm bankaların mobil ödeme çözümlerini destekleyen bir konuma gelmesinde.

Kenya merkezli Coastweek.com’un haberine göre pazartesi günü Kenya Bankacılar Birliği’nin (KBA) toplantısında yapılan açıklamalar, Haziran ayına kadar bankaların tümünün sisteme entegre olacağı yönünde. KBA CEO’su Habil Olaka, Şubat ayında başlatılan çalışmalar sonrası 1 milyon kişinin sisteme dahil olduğunu belirtirken, ülkedeki 43 bankanın 23’ünün hazırlıklarını tamamladığını ifade ediyor.

Kalan 20 bankanın Haziran sonuna kadar entegrasyonunu tamamlayacağını söyleyen Olaka, bu konuda Kenya Community Development Foundation ile işbirliği yaptıklarını kaydediyor. Kurulan PesaLink adlı mobil ödeme platformu, banka müşterilerinin diğer bankalardaki hesaplara cep telefonları ile anında para transferi yapabilmesine olanak tanıyor. Sistemin ülkedeki yerel finans kurumlarını küresel mobil ödeme platformlarının rekabetinden koruması amaçlanıyor.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar